Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
W całej Polsce prężnie rozwija się infrastruktura obiektów wodnych, umożliwiająca korzystanie ze sprzętu sportowego na specjalnie wyznaczonych do tego trasach wodnych. Dzięki temu powstają nowe ośrodki szkoleniowo-sportowe oferujące swoim klientom przejazdy na nartach wodnych, wake’ach, nie tylko przy wykorzystaniu z automatyzowanych wyciągów. Na większych akwenach, jak również w parkach wodnych, dostępny jest sprzęt motorowodny, a to z kolei rozszerza zakres usług o nowe atrakcje. Jest to korzystne zarówno dla narciarzy wodnych i osób, chcących poczuć dreszczyk emocji za sterami skuterów, łodzi wyścigowych lub sportowych. Narciarze holowani przez motorówki mogą uzyskiwać większe prędkości niż przy zastosowaniu wyciągu, co pozytywnie wpływa na wykonywanie efektowniejszych ewolucji nad wodą.
W trakcie okresu letniego, sporty motorowodne stanowią główny punkt zainteresowania wielu amatorów sportu, poszukujących dużej dawki adrenaliny. Przejazd szybkimi łodziami spalinowymi z pewnością zaspokoi ich pragnienie. Zanim jednak będą mogli poczuć się jak kapitan swojego statku, muszą przejść pełny etap szkolenia. Stopień trudności manewrów na wodzie jakąkolwiek jednostką pływającą, zależy od warunków pogodowych, takich jak siły wiatru, widoczności i skali opadów. Trzeba być przygotowanych na każdą okoliczność, bowiem pogoda zmienną jest. Osoby dopuszczone do samodzielnego kontrolowania sprzętu motorowodnego muszą wykazać się wiedzą techniczną, a także posiadać wyobrażenie o sterowności w trudniejszych sytuacjach. Przyda się także wyrobiony zmysł obserwacji, gdyż nad wodą dookoła nas mogą pływać inne osoby. Dlatego ważne jest by bez przerwy zachowywać czujność, aż do momentu zacumowania łodzi/skutera w marinie. O wypadki nad wodą wcale nie tak trudno, wystarczy chwila nieuwagi, niepotrzebna brawurowość bądź nieznajomość regulaminu żeglarskiego. Aby nie myśleć o tych wszystkich rzeczach, wystarczy zaliczyć cykl szkoleń z kompetentnym instruktorem. Nie ma lepszego sposobu na zapoznanie się z najważniejszymi elementami posługiwania się sprzętu wodnego.
W ramach zajęć instruktor demonstruje praktyczne prowadzenie jednostki wodnej z uwzględnieniem etyki żeglarskiej, ochrony środowiska, bezpieczeństwa w porcie, na wodzie. Zasady bezpieczeństwa stanowią bardzo ważny punkt w odniesieniu do późniejszych, samodzielnych przepraw na łodzi o różnych wymiarach i posiadających inne pojemności silnika. Łodzie motorowe charakteryzują się odmienną sterownością i wypornością, więc prezentacje służą tylko i wyłącznie do nauki na poszczególnych rodzajach jednostek wodnych. Oprócz lekcji dotyczących kontroli łodzi motorowej, instruktor może wprowadzić dodatkowy element nt. holowania narciarzy wodnych. Biorąc po uwagę bezpieczeństwo trzeciej osoby, nie należy lekceważyć przepisów o nieprzekraczaniu dozwolonej prędkości. Również istotny jest monitoring osób jadących za motorówką. Po odbyciu instruktażu nabiera się większej pewności, a to w znaczny sposób pomaga w ocenie danej sytuacji na wodzie i planowaniu każdego manewru, które w późniejszym czasie wykonuje się instynktownie.
Ścieżka edukacji dla osób chcących spróbować sprawdzić się za sterami łodzi jest dosyć prosta i wymaga jedynie skupienia i otwartych relacji w stosunku do instruktora. W przypadku niepewności wystarczy zadać właściwe pytanie, a instruktor rozwieje wszelkie wątpliwości i zadba o to, by przejazd łodzią spełniał normy bezpieczeństwa i stanowił niesamowitą frajdę. A co do samych instruktorów, ich wiedza i uprawnienia winny pochodzić z równie wartościowego miejsca. Najwyższe standardy nauczania oraz certyfikaty autoryzujące w zawodzie instruktora sportów motorowodnych odnajdziemy w ofertach szkół i akademiach sportu. Po zapisaniu się do jednej z takich placówek, otrzymamy gwarancję jakości nauczania. Po zaliczeniu egzaminu końcowego, uzyskamy potrzebną do wykonywania zawodu, licencję instruktora sportu motorowodnego.