Kurs instruktora wspinaczki skałkowej. Cechy instruktora decydujące o jego sukcesie zawodowym

Zalet wspinaczki jest wiele, pewnie dlatego coraz więcej osób pasjonuje się tym sportem. Zaczynając od tych fizycznych, gdyż już samo przygotowanie do wyprawy na skałki powoduje wzrost naszej kondycji i siły mięśniowej, a dodatkowo dochodzi jeszcze wzrost pewności siebie, podniesienie poziomu adrenaliny, nauka koncentracji, zniwelowanie nagromadzonego się w nas stresu oraz bardzo duża ilość spalonych kalorii. Podczas godziny wspinania się na skałkach można bowiem w przyjemny sposób spalić ponad 500 kcal. I choć osoby wspinające się powinny wykazywać się pewnymi predyspozycjami, jak na przykład wytrwałość oraz dążenie do osiągnięcia sukcesu, to tak naprawdę każdy może spróbować swych sił amatorsko, chociażby na jednej ze sztucznych ścianek dostępnych w klubach wspinaczkowych, siłowniach czy ośrodkach rekreacyjnych. Wielkim atutem tej dyscypliny sportowej jest również niski koszt jej uprawiania. Bowiem na początku swej przygody ze wspinaczką skałkową wystarczy nam tylko wygodne i stabilne obuwie. Nie trzeba kupować od razu sprzętu, jako, że można go w całości wypożyczyć za niewielkie pieniądze, zarówno liny, karabińczyki, jak i kaski oraz uprzęże.

Zanim wyruszymy na skałki warto poćwiczyć i nabyć wprawy podczas wspinaczki ściankowej. Dzięki temu oswoimy się z wysokością i nowymi warunkami, w których się znajdziemy. Kiedy już nabierzemy wprawy we wspinaniu się warto spróbować swych sił w terenie wraz z profesjonalnym instruktorem wspinaczki skałkowej. Zwróćmy jednak uwagę czy posiada on dokumenty potwierdzające odbycie wymaganego kursu instruktora wspinaczki skałkowej oraz zdanego egzaminu. Dobry instruktor posiada też odpowiednie cechy, które decydują o jego sukcesie zawodowym. Pierwsze i najważniejsze z nich to dokładność, sumienność oraz odpowiedzialność. Muszą oni bowiem dbać o bezpieczeństwo swych kursantów. To od nich samych, oraz udzielonych przez nich wskazówek i informacji, zależy sukces osób wspinających się.

Pamiętajmy także, że wspinaczką skałkową pasjonują się nie tylko dorośli, ale sport ten także coraz bardziej rozpowszechnia się wśród dzieci i młodzieży, zatem odpowiednie podejście do nich oraz zagwarantowanie im stu procentowego bezpieczeństwa podczas wycieczki to podstawa. O kulturze osobistej, odpowiednim wysławianiu się i cierpliwości wspominać się raczej nie powinno, ale warto, jako, że są to oczywiste cechy, które powinien posiadać każdy trener sportowy. Bardzo ważne są także dobre stosunki interpersonalne pomiędzy instruktorem wspinaczki skałkowej a jego kursantami. Dodatkowe cechy to umiejętność perswazji i przekonywania, a także charyzma. Amatorzy wspinaczki powinni bowiem mieć do swojego nauczyciela pełne zaufanie oraz wykonywać jego polecenia bez żadnych wątpliwości czy dobrze postępują. Nie znaczy to jednak, że instruktor ma być władczy lub dominujący. Warto także zaznaczyć, że trenerowi w tym wypadku pomoże z pewnością jego wiedza i umiejętności techniczne. Jeśli sam odnosił i nadal odnosi sukcesy, jego uczniowie z pewnością nie będą kwestionować jego zdania.

Dobra znajomość geografii i gór to kolejna zaleta dobrego instruktora wspinaczki, bowiem chcąc organizować zarówno jednodniowe jak i wielodniowe wycieczki, a nawet kilkutygodniowe obozy wspinaczkowe, powinien on wiedzieć jakie skałki i gdzie dla jakiej grupy wybrać. W Polsce najczęściej amatorów, ale i zawodowych wspinaczy, można spotkać w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej oraz w Dolomitach, w Europie na hiszpańskich i portugalskich wybrzeżach, w Czeskim Raju, w Moravske Skaly, a także na Mont Blanc we Francji i w Alpach. Poza Europą najpopularniejsze są Maszerbrum oraz Korona Himalajów i Karakorum. Aczkolwiek są to bardzo trudne góry, siedmio- i ośmiotysięczniki zarezerwowane już tylko dla zawodowców.