Manager sportowy – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Blog - kurs menedżera sportu

Zaktualizowano dnia 13 grudnia 2023

Nie od dziś wiadomo, że sport to nie tylko zmagania profesjonalnych zawodników, ale przede wszystkim biznes. Komercja obecna jest aktualnie nie tylko w najpopularniejszych dyscyplinach, ale również w bardziej niszowych, które również przyciągają coraz więcej zainteresowania widzów i sponsorów. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wzrosła więc rola osób na stanowiskach, takich jak menedżer sportu – czym się zajmuje i w jaki sposób można zdobyć uprawnienia?

Menedżer sportu – coraz większe zapotrzebowanie

Sport to szeroka dziedzina, na którą składają się rzecz jasna profesjonalni sportowcy, ale również reklama czy organizacja przedsięwzięć sportowych. Te trzy rzeczy decydują o zaangażowaniu osób, które chcą oglądać zmagania sportowców – to stąd wynika popularność zespołów i zawodników. Im większa widownia koncentruje się wokół konkurencji sportowej, tym większy kładzie się nacisk na organizację rozgrywek pod względem marketingu, zarządzania i finansów.

Doskonałym przykładem są sporty drużynowe, gdzie charakterystyczny dla nich jest głęboki poziom planowania oraz organizacji imprez sportowych. Zainteresowanie daną dyscypliną sportu to wynik skuteczności zarządzania w obszarze administracyjnym, trenerskim i kierowniczym. Dlatego nowym problemem, z którymi borykają się np. kluby i stowarzyszenia sportowe jest deficyt wykształconej kadry osób mogących odpowiadać za kapitał przeznaczony na dalekosiężny rozwój – czyli menedżerów sportu.

CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRACĘ JAKO MENEDŻER SPORTU? ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO ZAWODU!

Kto to menedżer sportu i jakie są jego zadania?

Praca menedżera sportu bazuje w dużej mierze na zarządzaniu instytucją sportowo-rekreacyjną. Może być to m.in. orlik, hala sportowa, ośrodek sportu czy obiekt należący do fundacji, która zajmuje się promowaniem aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. To właśnie menedżer sportu decyduje o tym, w jaki sposób będzie funkcjonował dany obiekt, ilu pracowników będzie zatrudnionych, a nawet w jakich godzinach będzie czynny. Co więcej, to właśnie menedżer sportu ustala m.in.:

  • zasady najmu (np. w celu organizowania imprez lub zajęć sportowych),
  • ceny biletów,
  • sposób promocji obiektu.

Z uwagi na fakt, iż bardzo często budżet z kasy gminy lub miasta nie jest wystarczający do realizacji planów, menedżer sportu pozyskuje sponsorów i nawiązuje współprace zapewniające dodatkowy budżet.

Menedżer sportu – praca dla ludzi o określonych cechach

Żadną tajemnicą nie jest to, że menedżer sportu to zawód przyszłości. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy sprawdzi się w tej roli. To praca dla ludzi ambitnych, którzy nie boją się codziennych wyzwań i bardzo łatwo opanowują stres. Ze względu na wymienione wcześniej zadania, z pewnością przyda się zarówno umysł analityczny, jak i łatwość w nawiązywaniu kontaktu z druga osobą. Predyspozycje kierownicze także znajdują się wysoko na liście wymaganych cech. Pracując jako menedżer sportowy musisz działać na kilku polach jednocześnie. Wielozadaniowość – to słowo idealnie opisuje ten zawód.

menedżer sportu

Czy manager musi mieć studia? Wystarczy Kurs menedżera sportu

Choć powyższe cechy okażą się niezwykle przydatne, nie wystarczą jednak do tego, aby móc podjąć pracę jako menedżer sportu. Wszystko z uwagi na wiedzę, jaką musi dysponować osoba na tym stanowisku podejmując ważne decyzje.

Menedżer musi znać się na:

  • reklamie,
  • sposobach pozyskiwania środków finansowych,
  • zarządzaniu instytucją i zarządzaniu budżetem.

Czy to oznacza, że menedżerem sportu można zostać tylko i wyłącznie po ukończeniu studiów. Nic bardziej mylnego. Wszystko dzięki bogatej ofercie Polskiej Akademii Kultury i Sportu, która oferuje Kurs Menedżera Sportu. W trakcie nauki kursanci zdobywają wiedzę ze wszystkich najważniejszych aspektów niezbędnych w pracy. Mowa o:

  • ekonomii,
  • zarządzaniu,
  • podstawach marketingu,
  • reklamie,
  • marketingu sportowym.

Kurs Menedżera Sportu, czyli jak zostać managerem sportowca?

Jego ukończenie daje możliwość legalnego prowadzenia ośrodków sportu i rekreacji, klubów czy stowarzyszeń, a absolwenci otrzymują zaświadczenie zgodne z MEiN oraz certyfikat ukończenia kursu – zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dzięki temu w bardzo łatwy sposób można potwierdzić posiadane kompetencje za granicami naszego kraju. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które są zainteresowane karierą międzynarodową i podjęciem bezpośredniej współpracy z jednym ze sportowców. Wiedza zdobyta w trakcie kursu umożliwia bowiem nie tylko zarządzanie infrastrukturą sportową, ale również karierą pojedynczego zawodnika.

Ile zarabia menedżer sportu – zarobki i perspektywy kuszą coraz więcej osób

Praca na tym stanowisku jest wymagająca, jednak może przynieść wiele satysfakcji w postaci rozwoju danego regionu i promocji danej miejscowości na arenie lokalnej i ogólnopolskiej. Dla osób aspirujących do pracy jako menedżer sportu, zarobki również mogą okazać się satysfakcjonujące. Na to, ile zarabia menedżer sportu wpływa bardzo wiele czynników. Szerzej opisaliśmy to w naszym artykule „Menedżer sportu zarobki. Ile zarabia menedżer sportu?”.