Kurs menedżera sportu. Praca, gdzie biznes spotyka się ze sportem

Wiele osób w Polsce nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje taki zawód jak menedżer sportu. Osoby, które nie interesują się sportem, widzą tylko drużynę i trenera, lecz często nie wiedzą, że za sukcesem drużyn stoją profesjonalni i wykwalifikowani menedżerowie, którzy pozostają w ukryciu, lecz tak naprawdę odpowiadają za większość spraw związanych z zespołem.

Obowiązki menedżera sportu są niezliczone. Przede wszystkim odpowiada on za prowadzenie dokumentacji, czyli podpisywanie umów, zarówno z zawodnikami, jak i trenerami, asystentami, rzecznikami prasowymi, sponsorami oraz innymi podmiotami. Dzięki pracy menedżera zespół może skupić się na treningach i nie martwić sprawami finansowymi. Do jego obowiązków należą również organizacja wyjazdów, nabywanie nowych zawodników, przygotowywanie sprzętu sportowego i kontakt z mediami. Menedżer sportu odpowiedzialny jest także za reklamę drużyny i – co za tym idzie – pozyskiwanie sponsorów, bez których zespół mógłby przestać istnieć. Wsparcie finansowe ze strony sponsorów jest niezwykle ważne w sporcie, dlatego też na barkach menedżera spoczywa ogromna odpowiedzialność. Czas pracy menedżera nie jest normowany, więc musi to być osoba dyspozycyjna, która jest na bieżąco ze sprawami klubowymi.

Narzędzia pracy menedżera sportu to głównie laptop i smartfon, gdyż niezwykle ważny w tym zawodzie jest stały kontakt zarówno z zawodnikami, jak i sponsorami, właścicielem klubu czy mediami. W dzisiejszych czasach sport jest biznesem, dlatego też dobry menedżer sportu powinien mieć wykształcenie ekonomiczne lub znać się na ekonomii. Nie do pomyślenia jest, by klubem mogła zarządzać osoba, która nigdy nie miała styczności ze sportowymi spółkami akcyjnymi i zagadnieniami z zakresu ekonomii. Menedżer sportu musi również znać przepisy prawne w sporcie i potrafić sporządzać profesjonalne i zgodne z prawem umowy. Tak naprawdę, chcąc pracować w tym zawodzie, należy być wszechstronnie wykształconym lub interesować się wieloma dziedzinami, wśród których warto podkreślić wspomnianą już ekonomię, a także zarządzenie zasobami ludzkimi, prawo sportowe, public relations, psychologię, socjologię i marketing. Oczywiście niezbędna jest również znajomość reguł sportowych, dlatego wśród menedżerów sportu bardzo często znajdują się byli sportowcy, trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego, którzy przeszli na sportową emeryturę, ulegli kontuzjom lub postanowili zmienić zawód. Nie każdy może zostać menedżerem sportu. Miłość do sportu i pasja mogą nie wystarczyć, jeśli brak nam odporności na stres i umiejętności działania pod presją czasu.

Taka właśnie jest specyfika tego zawodu. Na barkach menedżera sportu spoczywa ogromna odpowiedzialność, dlatego też musi on umieć zachować zimną krew w sytuacjach kryzysowych. Do jego zadań należy podejmowanie decyzji strategicznych oraz diagnozowanie i rozwiązywanie sytuacji krytycznych. Powinien również być osobą, która ma umiejętności negocjacyjne i potrafi wywalczyć najlepsze warunki pracy dla drużyny. Jednak przede wszystkim menedżer musi wykazywać się postawą etyczną i dbać o dobro zespołu i jego prawidłowe funkcjonowanie.

Aby wykonywać ten zawód należy przystąpić do kursu menedżera sportu. Przyszły menedżer sportu podczas zajęć otrzymuje niezbędną wiedzę z zakresu zarządzania finansami, podstaw prawnych, komunikacji społecznej, negocjacji i organizacji sportu. Menedżerowie sportu powinni być również otwarci na zdobywanie nowej wiedzy, uczestnicząc w kursach z zakresu negocjacji, komunikacji, organizacji pracy, public relations, mediów społecznościowych czy obsługi pakietów biurowych. Menedżer sportu to bez wątpienia trudny i wymagający zawód, który przynosi jednak wiele satysfakcji, zwłaszcza tym osobom, które od zawsze pasjonowały się sportem.