Kurs trenera klasy II – joga. Wyższy stopień wtajemniczenia zawodowego

Jedną z najszybszych, oraz długotrwałych metod, które sprawiają, że pozbywamy się napięcia nerwowego jest uprawianie jogi. Wiele osób zastanawia się jednak czy lepiej ćwiczyć ją rano, w ciągu dnia czy wieczorami. Każda pora dnia ma swoje zalety. Poranna joga pozwala zacząć dzień zrelaksowanym a także uodpornić się na wszelkie napięcia, po południu przegania ona zmęczenie a pod wieczór redukuje niepokoje powstałe w ciągu dnia i niweluje napięcie mięśniowe.

Joga wywodzi się z filozofii indyjskiej i pomaga osiągnąć równowagę pomiędzy ciałem, umysłem oraz naszym światem duchowym i emocjonalnym. Polega ona na medytacji podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających, ale także na samodoskonaleniu się, rozwoju i samoakceptacji. Zbawienny wpływ jogi na ludzkie ciało i umysł podobno doceniano już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Obecnie szanowana jest nie tylko w Indiach, ale i na całym świecie. W większości hoteli oraz ośrodkach rekreacyjnych posiadających oferty SPA i Wellness, siłowni oraz klubów sportowych można spotkać organizowane zajęcia tej dyscypliny sportowej. Umiejętności zawodowych joginów w szczególności doceniane są na wyspach oceanicznych i Tajlandii. W Polsce, aby nauczać tej dyscypliny sportowej wystarczy ukończyć kurs instruktorski, a następnie osiągać kolejne stopnie wtajemniczenia, aż do trenera klasy II jogi. Warto się doszkalać w tym zawodzie bowiem nauczanie jogi to jeden z najlepszych sposobów, aby połączyć pracę zawodową, przynoszącą bardzo wysokie dochody, z podróżowaniem. Joga jest bardzo popularną i modną dyscypliną sportową na całym świecie, a im wyższy stopień trenerski tym łatwiej o pracę w zagranicznych ośrodkach. Tym bardziej, że ukończone kursy oraz otrzymane dokumenty poświadczające pozytywne zaliczenie egzaminów końcowych i zdobycie odpowiednich kwalifikacji, uprawniają trenerów do podjęcia pracy w całej Unii Europejskiej.

O pracę nie musicie się martwić, tej jest sporo, a im lepszy ośrodek, tym większa pensja, ale też i większe wymagania w stosunku do joginów. Wielu osób, które ukończyły kurs trenera klasy II joga, zakłada własne działalności gospodarcze i ośrodki medytacji. Organizują nie tylko zajęcia fitness ale także spotkania, na których przedstawiają historię tej filozofii, jak również teorię dotyczącą zasad moralnych, a także różnych stanów świadomości. W tym celu organizowane są też przez nich wakacyjne obozy. Kolejnym zadaniem trenerów klasy II jest nauka kursantów pozbywania się wszelkiego rodzaju blokad umysłu, wyzwalania się od lęku, akceptacji własnego ja oraz ograniczeń jakie stawia nasze ciało, a także naukę rozwiązywania problemów. Jogini to bowiem nie tylko instruktorzy fitnessu ale także mentorzy, którzy uczą nas w jaki sposób dokonywać właściwych wyborów.

Jogę może praktykować każdy, zarówno młody jak i senior, wszystko zależy od stopnia kondycji i ograniczeń naszego ciała. Szczególnie zalecana jest ona osobom, które żyją w ciągłym, przewlekłym stresie lub po przeżyciach traumatycznych. Warto jednak powstrzymywać się od robienia niektórych ćwiczeń samemu w domu, bowiem nieumiejętne ich wykonanie bez nadzoru trenera, może zakończyć się kontuzją.

Joga posiada wiele aspektów zdrowotnych: wzmacnia ciało, rozciąga mięśnie, redukuje ból a także pozwala zachować równowagę emocjonalną. W Polsce ćwiczy ją około 300 tysięcy osób, ale wskaźnik ten coraz szybciej rośnie, co oznacza, że dyscyplina ta nadal się rozwija i potrzeba jest coraz więcej osób o jak najwyższym stopniu wtajemniczenia. Polscy jogini tworzą stowarzyszenia, w czasie spotkań których dzielą się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą, a także spotykają się ze światowymi guru. Pamiętajmy bowiem, że od trenerów klasy II jogi wymaga się, aby sami ją też praktykowali.