Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Jednym z najpopularniejszych zawodów sportowych jest obecnie trener personalny. Często wykonują go zawodowcy, którzy zakończyli już swą karierę sportową i pragną teraz zająć się kształtowaniem sylwetek młodszego pokolenia, jak również zmienić jego styl życia na zdrowszy. Dzięki takiej współpracy z trenerem personalnym w szybki sposób możemy zrzucić zbędny nadmiar kilogramów, pokonać otyłość, pozbyć się cellulitu, nabrać masy mięśniowej i ładnie wyrzeźbić ciało.
Aby zostać trenerem personalnym należy posiąść odpowiednią wiedzę. Musi ona dotyczyć nie tylko ćwiczeń, jakie będą wykonywać jego podopieczni, którzy mają już ustalony swój sportowy cel, ale także rodzajów diet, zasad zdrowego odżywiania się i odpowiedniej suplementacji. Niezbędna jest także wiedza, z anatomii i fizjologii człowieka oraz dydaktyki i nauczania, bowiem będzie on pracować z ludźmi w różnym wieku, zarówno młodzieżą, dorosłymi, a także z seniorami, którzy coraz częściej wybierają się na siłownię, aby poprawić swoją kondycję. Wobec tego, przyda się także wiedza z podstawowych zagadnień na temat aktywności fizycznej w różnych chorobach. Jej brak może przysporzyć niejednego problemu uczniowi trenera personalnego. Może się to bowiem zakończyć zasłabnięciem, niedożywieniem, anemią, niedoborami witamin lub silną kontuzją. Dlatego nie należy poprzestawać tylko i wyłącznie na kursie trenera personalnego. Warto dodatkowo zrobić także kurs z dietetyki, psychologii sportu, ale także z coachingu. Bowiem dobry trener personalny, który odnosi sukcesy w obrębie swojego terytorium działania, jest osobą, która pomaga swojemu podopiecznemu w szczęśliwy sposób dotrzeć do wyznaczonego sobie celu. Stanowi on nie tylko wsparcie, ale jest także mentorem i przewodnikiem po krainie sportu.
Oprócz wiedzy teoretycznej profesjonaliści posiadają także odpowiednie, długoletnie doświadczenie. I nie myślimy tylko i wyłącznie o praktyce trenerskiej, ale o tej ogólno-sportowej, a także na przykład jako nauczyciel wychowania fizycznego. Trenerzy personalni muszą bowiem nie tylko prowadzić zajęcia, ale też być przykładem. Otyły instruktor, który się nie zdrowo odżywia, nie odniesie sukcesu w swoim zawodzie, bowiem już na wstępie potencjalni jego kursanci dojdą do wniosku, że jest nieskuteczny, a jego plany treningowe nie przynoszą efektów. Im więcej sukcesów sportowych trener personalny ma na swoim koncie, tym więcej posiada uczniów.
Pracy dla trenerów personalnych nie brakuje. Zazwyczaj jednak nie są oni zatrudniani na etaty, a na kontrakty, umowy zlecenia lub też prowadzą swoją działalność gospodarczą, a to dlatego, że takie formy umowy są bardziej dla nich opłacalne, a także przynoszą większe dochody. Trenerzy personalni znajdują pracę w ośrodkach wellness i SPA, ośrodkach rekreacyjnych, klubach i obiektach sportowych oraz siłowniach i w sanatoriach. Coraz więcej osób prywatnych wynajmuje sobie czas u instruktora kilka razy w miesiącu a nawet w tygodniu i wraz z nim ćwiczy indywidualnie zarówno w obiektach sportowych, jak i na świeżym powietrzu, zewnętrznych siłowniach, boiskach, parkach czy plaży. Takie lekcje sam na sam z instruktorem dają naprawdę duże rezultaty i są urozmaicone, bowiem oprócz ćwiczeń na przyrządach gimnastycznych, można poćwiczyć elementy jogi, tańca, wspinaczki, joggingu, tai-chi oraz innych sportów.
Przy takiej opcji ważne są przede wszystkim umiejętności interpersonalne trenera personalnego. Jego umiejętność wysławiania się, dydaktyki, podejście do swojego podopiecznego, umiejętność motywowania, ale także znajomość komunikacji niewerbalnej. Tak, aby zachowanie instruktora nie zaprzeczało temu co mówi. Oprócz tego trener personalny musi być zawsze schludny i czysty, emanować pewnością siebie, ale nie być zarozumiały. Dużą rolę pełni też uśmiech.