Lepiej zapobiegać czy leczyć? Instruktorzy gimnastyki korekcyjnej przekonują jak ważna jest profilaktyka

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/84/kurs-instruktora-gimnastyki-korekcyjnej/src-blogKorekcyjna

Wady postawy na każdym etapie życia człowieka mogą skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami i poważnymi problemami. Instruktorzy gimnastyki korekcyjnej są zgodni, należy zapobiegać takimi przypadłościom niż je leczyć. Skrzywienie kręgosłupa, nieprawidłowy układ kolan czy płaskostopie to schorzenia, które powinny być objęte stałą opieką instruktora. To właśnie tego rodzaju specjaliści wiedzą w jak odpowiedni sposób dobrać indywidualne ćwiczenia i zmieniać je wraz z dynamiką powrotu do optymalnego stanu zdrowia.

Baczna obserwacja jest też niezwykle istotna na wykrycie wady, uczulają na to instruktorzy gimnastyki korekcyjnej i namawiają do skorzystania z diagnostyki obrazowej, badań komputerowych. Dzięki szkoleniu, które kończy się uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do wykonywania zawodu potencjalny instruktor może dowiedzieć się wiele na temat testów funkcjonalnych, które w łatwy sposób są w stanie wykryć nieprawidłowości w postawie ciała. Dodatkowo trener gimnastyki korekcyjnej wie pod jakim kątem ma rozpocząć pracę ze swoim podopiecznym. Trening korekcyjny powinien być wykonywany trzy razy w tygodniu, co sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów w Polsce jest wciąż wysokie. Konsultacja i stała kontrola wydaje się być obowiązkowa w takich przypadkach.

Co jakiś czas, od momentu rozpoczęcia rehabilitacji można znowu zrobić testy, aby sprawdzić, czy terapia zmierza w odpowiednim kierunku i ile potrzeba jeszcze czasu do naprawienia danego zaburzenia. Zdaniem instruktorów gimnastyki korekcyjnej istotna jest samokorekcja, zalecane jest leczenie i regularne ćwiczenia także w domu. Bardzo ważną rolę pełnią też ćwiczenia oddechowe, które rozwijają klatkę piersiową, płuca oraz poprawiające krążenie, dotleniające organizm.

Celem tego zawodu jest dbanie o właściwą postawę ciała oraz zdrowy tryb życia. W uzyskaniu pozytywnych wyników pracy konieczny jest ścisły kontakt prowadzącego zajęcia z osobą poddaną terapii. Proces ten jest przeważnie długotrwały, dlatego konieczna jest stała motywacja. Instruktor gimnastyki korekcyjnej powinien nie tylko posiadać odpowiednią wiedzę, ale także być znakomitym psychologiem. Właśnie takie osoby są poszukiwane obecnie na rynku pracy. Jeśli uwielbiasz pracę z ludźmi i każdego dnia potrafisz dzielić się swoją energią życiową, optymizmem, pozytywnym nastawieniem do życia z innymi, to wiedz, że zawód instruktora gimnastyki korekcyjnej powinien spełniać twoje aspiracje zawodowe. Jeśli tak jak inni szkoleniowcy chcesz zmienić siebie to wykorzystaj swoją motywację. Połącz swoje dotychczas zdobyte doświadczenia z gimnastyką korekcyjną, a wachlarz twoich umiejętności będzie jeszcze bardziej kuszący dla potencjalnych pracodawców.