Próżno szukać osoby, która przynajmniej raz nie spróbowała swoich sił w „królewskiej grze”. Szachy to jedna z najstarszych strategicznych gier planszowych, która zyskała sobie sympatyków na całym świecie. Wśród graczy znajdują się zarówno amatorzy, jak i zawodowcy odnoszący sukcesy w specjalnych rankingach. Zanim jednak aspirujący mistrz szachowy przystąpi do tego typu rywalizacji, musi spędzić wiele czasu nad szlifowaniem swoich umiejętności. Z uwagi na stopień skomplikowania, nieoceniona w przygotowaniach gracza jest rola instruktora szachowego. Dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom pokaże nie tylko, jak wygrywać w szachy, ale również pozwoli poznać wiele taktyk prowadzących do zwycięstwa.
Nauka szachów dla dzieci – jakie korzyści?
Ze względu na to, że gra w szachy wymusza na graczu odpowiedniego reagowania na to, co dzieje się na planszy, a także wielu umiejętności strategicznych, aktywowane są umiejętności intelektualne. To niezwykle ważne aspekty szczególnie u dzieci, które rozwijają podczas gry także swoją zapobiegliwość, przezorność czy umiejętność czujnej obserwacji.
Oprócz umiejętności intelektualnych, dzieci:
- rozwijają swoją aktywność twórczą,
- poprawiają koncentrację, wyobraźnię przestrzenną oraz podzielność uwagi,
- kształtują swoją osobowość – regularna gra i treningi rozwijają samodyscyplinę, pracowitość, systematyczność czy odpowiedzialność.
Jak wygrywać w szachy? Ćwiczenia szachowe podczas treningów
O ile każdy może zacząć grę w szachy, o tyle nie każdy ma tyle samodyscypliny, aby nauczyć się wszystkich technik, taktyk oraz strategii. „Królewska gra” tylko pozornie może wydawać się łatwa do opanowania, jednak gdy przychodzi do pojedynku z innym graczem, umiejętności zostają szybko zweryfikowane.
Z tego powodu, wiele osób grających amatorsko w gronie przyjaciół i rodziny, a także początkujący zawodnicy upatrujący swoich szans stricte sportowych, decydują się szlifować swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
Na lekcjach gry w szachy jego podopieczni poznają nie tylko podstawowe zasady poruszania się po planszy, ale także rolę wszystkich figur szachowych, w tym ich wartości. Instruktor pokazuje uczniowi, w jaki sposób ustawia się pozycję wyjściową oraz poprawnie zapisuje przebieg partii. Bardzo ważnym aspektem jest objaśnienie na planszy także wiele różnych strategii oraz różnych planów gry w każdej fazie potyczki.
Jak grać w szachy? Taktyka to najczęściej klucz do zwycięstwa, gdy pozna się wszystkie podstawowe zasady. Dlatego instruktor ze swoim uczniem najwięcej czasu poświęca właśnie temu aspektowi podczas wszelkich ćwiczeń szachowych.
Analiza szachowa
Każda partia może wyglądać zupełnie inaczej niż poprzednia, a – jak mawia słynne powiedzenie – najlepiej nauczyć się można na własnych błędach. Z tego powodu niezwykle ważnym aspektem podczas ćwiczeń szachowych jest samodzielne analizowanie partii. To proces bardzo ważny w kontekście szachowego rozwoju każdego z zawodników.
Analiza szachowa polega na samodzielnym weryfikowaniu własnych błędów. Początkujący gracze powinni skupiać się jednak tylko na największych pomyłkach i prostych błędach taktycznych – zamiast na szczegółach, które na tym etapie mogą nie mieć większego znaczenia. Analizie poddaje się przeoczone własne posunięcia czy ruchy przeciwnika.
Kurs Instruktora Szachowego
Wraz z osiągnięciem wysokiego poziomu, wielu szachistów decyduje się nie tylko na uczestnictwo w wielu turniejach organizowanych w kraju oraz zagranicą. Ze względu na rosnące zainteresowanie nauką gry w szachy przez dzieci i osoby dorosłych, duża grupa zaawansowanych graczy postanawia rozpocząć pracę jako instruktor szachowy.
W tym celu niezbędne okaże się zarówno stricte szachowe doświadczenie, jak również wiedza i umiejętności z zakresu metodyki nauczania „królewskiej gry”. Polska Akademia Kultury i Sportu przygotowała Kurs Instruktora Szachowego, którego absolwenci mogą podjąć legalne zatrudnienie m.in. w ośrodkach sportowych czy klubach rekreacyjnych.