Kurs Instruktora Cross Training – co to jest i jakie kwalifikacje można otrzymać?

Budowanie masy mięśniowej i ogólny rozwój cech motorycznych kojarzy się głównie z dźwiganiem ciężkich hantli lub wykonywaniem serii powtórzeń ze sporym obciążeniem na maszynach. Tego typu trening nie jest jednak przystosowany dla wszystkich. Naprzeciw oczekiwaniom amatorów, którzy chcą w rewolucyjny sposób poprawić swoją sylwetkę, siłę, elastyczność oraz wytrzymałość wychodzi Cross Training – co to za forma ćwiczeń i dlaczego warto zostać instruktorem?

Cross Training – innowacyjna forma treningu

Z uwagi na fakt, iż o swoją sylwetkę chce zadbać coraz większa i bardziej różnorodna grupa ćwiczących amatorów, na siłowniach i w klubach można spotkać się z innowacyjnymi metodami treningu. Moda na Cross Training powstała na wskutek kolektywizacji osób chcących ćwiczyć wspólnie z innymi. Począwszy od towarzyskich spotkań przy sztandze w oczekiwaniu na swoją kolejkę, aż do utworzenia się mniejszych grup, które wykonywały jednocześnie te same ćwiczenia w ramach rywalizacji i obopólnej motywacji do treningu. Postępująca socjalizacja między sportowcami była następstwem powstania specyficznej grupy osób, z których wyłonili się najbardziej doświadczeni mentorzy chcący przekazywać swoją wiedzę i zarażać innowacyjnym pomysłem na trening.

Cross Training – co to jest?

Na kanwie treningów fitness oraz zajęć siłowych powstał Cross Training, który jest siłowo-kondycyjnym treningiem przekrojowym mającym na celu ogólny rozwój motorycznych cech.

Cross Training łączy w sobie:

  • gimnastykę sportową,
  • lekkoatletykę,
  • ćwiczenia z obciążeniem,
  • ruchy angażujące stawy w naturalny sposób (np. poprzez kucanie, schylanie czy pływanie).

Dzięki temu osoba wykonująca trening znacznie wzmacnia odporność oddechowo-krążeniową, a także kształtuje siłę oraz wytrzymałość mięśni, równowagę i psychomotorykę.

Trening crossowy i jego specyfika

Cross Training choć łączy w sobie wiele ćwiczeń i elementów z planu treningowego zarówno kulturystów, jak i gimnastyków, to odcina się od założeń ich metodyki pracy. Występuje w nim dieta, rozciąganie się, wolne ciężary i ciężka praca nad swoimi słabościami. Podobieństwa na tym się kończą. W Cross Training dużą rolę odgrywają ćwiczenia funkcjonalne, to znaczy angażujące ruchy stawów, które są naturalne dla człowieka. Nie jest to w żaden sposób symulacja czynności, tylko wykorzystanie uwarunkowań ruchu kończyn i reszty ciała w celu poprawy całościowej motoryki, a także siły. W trakcie treningu korzysta się z ciężaru własnego ciała oraz urządzeń na przekór prawu grawitacji.

Coraz większa popularność Cross Trainingu – dlaczego?

Co sprawia, że Cross Training staje się coraz popularniejszy nie tylko wśród amatorów, ale również bardziej doświadczonych sportowców? Argumentów jest wiele i warto wskazać z pewnością:

  • krótki czas potrzebny na trening – wystarczy około 30-40 minut, aby zrealizować plan składający się z kilku, a nawet kilkunastu ćwiczeń występujących po sobie,
  • element rywalizacji – Cross Training będzie w szczególności dla tych, którzy nie lubią nudnych treningów; dodatkowym motorem jest to, ze ćwiczenia wykonuje się wraz z innymi; nutka rywalizacji połączona z wspólnym odczuwaniem zmęczenia mobilizują do samego końca treningu,
  • duża intensywność – jest to trening o szaleńczym tempie, jednak dla osób wymagających szybkich efektów w krótkim czasie to propozycja idealna,
  • trening dla wszystkich – intensywność treningu dopasowywana jest do fizycznych możliwości uczestników – wszystko odbywa się stopniowo, więc każdy będzie w stanie wziąć udział w zajęciach; ćwiczenia są opracowane w ten sposób, by kobiety i mężczyźni mogli obok siebie wykonywać te same ćwiczenia tylko, że z mniejszym obciążeniem,
  • ciekawa forma przekonująca nieprzekonanych – samotne wyciskanie na ławce i marszobiegi na oziębłych bieżniach nie są już tak atrakcyjne jak dawniej, dlatego Cross Training jest świetną propozycją dla osób początkujących.

Kurs Cross Training dla aspirujących instruktorów i trenerów

Powyższe argumenty sprawiają, że na tego typu zajęcia chce uczęszczać coraz więcej osób. Problemem wielu klubów fitness jest to, że istnieje niewielu instruktorów Cross Trainingu, którzy wykorzystując swoją wiedzę oraz umiejętności otoczą odpowiednią opieką początkujących sportowców. Z drugiej strony zauważając rosnący popyt na tego typu usługi, coraz więcej osób chce zdobyć odpowiednie przygotowanie do podjęcia pracy jako instruktor oraz trener Cross Training.

Wychodząc naprzeciw potrzebom zarówno klubów, jak i osób aspirujących do nadzorowania i prowadzenia treningów crossowych Polska Akademia Kultury i Sportu przygotowała Kurs Instruktora Cross Training oraz Kurs Trenera Klasy II – Cross Training. Kursanci mogą w łatwy sposób zdobyć solidną dawkę niezbędnej wiedzy oraz znacznie rozwinąć swoje kompetencje w zakresie teoretycznych aspektów crossowych, a także metodyki prowadzenia zajęć i umiejętności trenerskich. Więcej informacji na temat programu znajduje się w opisie kursów.

instruktor cross training

Cross Training a Crossfit – podobieństwa i różnice

Podobieństwo w nazewnictwie może sprawiać, że dla wielu osób cross trening i Crossfit może oznaczać to samo. Warto więc wskazać podobieństwa i różnice, jakie występują między tymi dwiema popularnymi formami treningu.

Do podobieństw należy zaliczyć:

  • stopień trudności i intensywność,
  • cel – zbudowanie siły i kondycji przy jednoczesnej utracie wagi,
  • zaangażowanie największej liczby mięśni oraz ścięgien.

Cross Training skupia się na spalaniu kalorii i budowie mięśni podczas zaawansowanych, lecz bardzo bezpiecznych treningów – ćwiczenia są mało kontuzyjne. Z kolei Crossfit zawiera wiele aktywności wymagających znajomości techniki, które są bardziej narażone na uraz. Dlatego w Cross Trainingu podnosi się mniejszy ciężar więcej razy, a w Crossficie duży ciężar nawet jeden raz. Oprócz tego różnic można dopatrywać się w rywalizacji, która bardziej uzewnętrznia się w trakcie treningów Crossfit.

Jak wygląda trening Crossfit?

Trening Crossfit bazuje na ćwiczeniach o charakterze siłowo-wytrzymałościowym, które wykonuje się obwodowo w seriach z krótkimi przerwami. Zajęcia składają się z trzech części – rozgrzewki, ćwiczeń oraz rozciągania. Do ćwiczeń można zaliczyć m.in. rzuty piłką lekarską, naskoki na skrzynię czy wymachy kettlebells.

Co jest lepsze Crossfit czy siłownia?

Crossfit jest dla osób, które szybko nudzą się danymi ćwiczeniami i oczekują dużej różnorodności oraz szybkich efektów. Wszystko to jednak przekłada się na bardzo wymagające i męczące ćwiczenia, których trudno uświadczyć na siłowni, czyli miejscu przeznaczonym bardziej dla osób chcących poświęcić więcej czasu na powtarzalny trening.

Czy Crossfit jest trudny?

Z tego względu wiele osób zastanawia się, czy Crossfit jest trudny. O ile rzecz jasna każdy uczestnik może inaczej odbierać ćwiczenia prowadzone przez instruktora, o tyle z pewnością treningi są bardzo wymagające. Aktywności często balansują na możliwościach fizycznych uczestników.

Jak długo powinien trwać trening Crossfit?

W przypadku standardowego treningu, uczestnikom zajęć Crossfit powinna wystarczyć jedna godzina, aby zrealizować plan na dany dzień.