Wydolność tlenowa na treningu cross. Jak ją poprawić?

kurs instruktora cross trainingu

Jeśli aktywnie uprawiasz trening cross i aspirujesz do pracy jako instruktor, to z pewnością wiesz, że ćwiczenia bazują przede wszystkim na sile, wytrzymałości i ogólnej sprawności fizycznej. Forma każdego uczestnika zajęć uzależniona jest nie tylko od kondycji i predyspozycji. Sprawdź, jaki wpływ ma wydolność tlenowa na treningu cross.

Trening cross i jego specyfika

Cross Training to zajęcia o charakterze wytrzymałościowo-siłowym, które bazują na treningu z pogranicza lekkoatletyki, gimnastyki oraz ćwiczeń siłowych. Trening ten jest wykorzystywany w celu zbudowania i wzmocnienia kondycji fizycznej oraz ogólnej wytrzymałości. Podczas treningu cross wykorzystuje się odpowiedni sprzęt, jak np.:

  • sztangi,
  • hantle,
  • kettle,
  • podest do naskoków.

Wiele ćwiczeń można wykonywać przy pomocy ciężaru własnego ciała. Z uwagi na intensywność, trening cross jest chętnie uprawiany przez osoby, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej i wymodelowaniu sylwetki.

wydolność tlenowa

Co to jest wydolność tlenowa?

Wydolność organizmu to najważniejsza cecha, która określa sprawność fizyczną danej osoby. Jest to zdolność do długotrwałych i intensywnych wysiłków fizycznych bez szybkiego zmęczenia. Wpływ ma na to wydolność tlenowa, która często jest nazywana również pułapem tlenowym. Oznacza maksymalną ilość tlenu, jaką przy znacznym obciążeniu lub wytężonym wysiłku fizycznych może pobrać organizm.

Wydolność tlenowa i beztlenowa – czym się różnią?

W zależności od dominujących przemian metabolicznych wydolność fizyczna dzieli się na wydolność tlenową i beztlenową. Wydolność tlenowa dotyczy zdolności wykorzystywania tlenu przez organizm w trakcie umiarkowanej aktywności fizycznej. To podstawowy wskaźnik wydajności płuc oraz serca, a także kondycji fizycznej.

Z kolei wydolność beztlenowa (inaczej anaerobowa) dotyczy zdolności organizmu do wytwarzania energii przy intensywnym wysiłku fizycznym – w warunkach niedoboru tlenu. Wydolność beztlenowa odgrywa bardzo ważną rolę w sportach wymagających krótkiego, lecz bardzo intensywnego wysiłku, jak np. w treningu cross.

Jak zwiększyć wydolność tlenową?

Jeśli pasjonujesz się treningiem cross, z pewnością zastanawia cię to, jak poprawić wydolność tlenową. Otóż bardzo duże znaczenie ma tym przypadku tętno w trakcie wysiłku. Aby móc wyróżniać się odpowiednią wytrzymałością tlenową warto wykonywać treningi w przedziale 60-70% tętna maksymalnego

Na to, jak poprawić wydolność tlenową, wpływa pozytywnie bieg długodystansowy, pływanie czy jazda na rowerze. Dzięki temu wypracujesz tolerancję do długiego wysiłku o niezbyt dużej intensywności. Warto początkowo zacząć od krótkich treningów – np. 20-minutowej jazdy na rowerze, ale 4 razy w tygodniu. Stopniowo można zwiększać czas każdego z treningów.

ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORA CROSS TRAINING I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W PERSPEKTYWICZNYM ZAWODZIE

Kurs Instruktora Cross Training

Na to, jak zwiększyć wydolność tlenową, pozytywnie wpływają treningi cardio. Wiele osób w tym celu wybiera Cross Training, który okaże się efektywną formą przygotowania pod kątem wydolnościowym do różnych dyscyplin sportu.

Jeśli chcesz zdobyć udokumentowane przygotowanie do prowadzenia zajęć z tej coraz popularniejszej formy aktywności, zapisz się na Kurs Instruktora Cross Training. W trakcie nauki zdobędziesz kompleksową wiedzę m.in. na temat:

  • fizjologii wysiłku fizycznego, 
  • metodyki ćwiczeń w treningu crossowym,
  • kompetencji trenerskich,
  • dietetyki i żywienia w sporcie.

Kurs pozwoli Ci podjąć legalne zatrudnienie m.in. w ośrodkach sportu i rekreacji, a także klubach sportowych lub komercyjnych. Więcej na temat zagadnień poruszanych podczas kursu, a także formy kształcenia znajdziesz w jego opisie.