Jak obliczyć spalone kalorie podczas treningu?

kurs instruktora sportowego

Najliczniejszą grupę klientów instruktorów rekreacji ruchowej stanowią osoby, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Nie jest to oczywiście możliwe bez odpowiednio dostosowanego treningu, a także diety dostarczającej optymalnych ilości kalorii, których liczenie staje się dla wielu klientów obsesją. W tym artykule przyjrzymy się więc, jak obliczyć spalone kalorie podczas treningu, co jest częstym pytaniem osób uczęszczających na treningi z zakresu rekreacji ruchowej.

Ile kalorii spalamy podczas treningu? Ważna świadomość podczas ćwiczeń

Budowa masy mięśniowej, utrzymanie wagi czy redukcja tkanki tłuszczowej to cele, których nie da się osiągnąć bez kontrolowania spożywanych i spalanych kalorii w trakcie treningu. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu uzależnione jest od ilości energii, jaką należy dostarczyć każdego dnia z pożywieniem, aby zrównoważyć wydatki energetyczne dotyczące przemiany materii, aktywności fizycznej czy metabolicznej reakcji na spożywane pokarmy.

To, ile kalorii spalamy podczas treningów, uzależnione jest m.in. od:

  • indywidualnych cech organizmu – wiek, płeć, waga oraz genetyczne uwarunkowania związane z przemianą materii mają bardzo ważny wpływ na szybkość spalanych kalorii,
  • intensywności i rodzaju treningu – więcej spala się podczas ćwiczeń angażujących większą ilość partii mięśni,
  • czasu trwania ćwiczeń – im trwają dłużej, tym liczba spalonych kalorii jest większa,
  • kondycji – osoby, które są w lepszej formie często mogą spalić więcej kalorii – nawet w stanie spoczynku.

ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORA REKREACJI RUCHOWEJ I ZDOBĄDŹ KOMPLEKSOWĄ WIEDZĘ NA TEMAT FIZJOLOGII WYSIŁKU FIZYCZNEGO

Jak obliczyć spalone kalorie podczas treningu? Najpopularniejsze metody

Obliczanie spalonych kalorii w trakcie wysiłku jest bardzo ważne, aby monitorować postępy swoich klientów, a także dostosować plan żywieniowy dla każdego z nich. Istnieje kilka metod na to, jak obliczyć spalone kalorie podczas treningu:

  • sprzęt do pomiaru tętna – specjalne opaski czy smartwatche to aktualnie standardowe wyposażenie każdego sportowca; takie urządzenia w czasie rzeczywistym mierzą tętno i pozwalają bardzo dokładnie oszacować intensywność treningu oraz ilość spalonych kalorii,
  • kalkulatory online – ilość spalonych kalorii można również sprawdzić na stronach internetowych lub aplikacjach, które bazują na wprowadzonych danych (jak np. czas trwania aktywności, waga i wiek sportowca); na ich podstawie algorytm wylicza przybliżoną ilość spalonych kalorii,
  • obliczenia oparte na MET  – Metabolic Equivalent of Task jest miarą wydatku energetycznego na konkretną aktywność w porównaniu do stanu spoczynku; przykładowo bieg ma wartość 8 METs, dzięki czemu wiadomo, że spala 8 razy więcej kalorii niż brak aktywności. Kalorie oblicza się według wzoru MET x waga (w kg) x czas (w h).

Ile kalorii podczas treningu siłowego można spalić?

Z racji tego, że intensywność ćwiczeń wpływa bezpośrednio na tempo spalania kalorii, wiele osób korzystających z usług instruktora rekreacji ruchowej wybiera trening siłowy, który jest źródłem ogromnej dawki endorfin i dobrego samopoczucia. 

Aktywności z obciążeniem angażują wiele partii mięśni, dlatego wiele osób zastanawia się, ile kalorii podczas treningu siłowego można spalić. Otóż w zależności od wspomnianych wyżej czynników, trening siłowy pozwala w spalić około 300-400 kalorii. Warto zaznaczyć, że organizm spala kalorie również po zakończeniu tego typu treningu od kilku godzin do nawet kilku dni.

Ile kalorii tracimy podczas treningu aerobowego i anaerobowego?

Kluczowym aspektem w kwestii tego, ile kalorii tracimy podczas treningu, jest rodzaj i specyfika wysiłku. W treningu aerobowym, do którego zalicza się m.in. jogging, jazdę na rowerze czy taniec, dochodzi do niewielkiej i umiarkowanej intensywności jednak przez dłuższy czas. Z tego powodu spalanie kalorii następuje głównie z węglowodanów oraz tłuszczów z udziałem tlenu. Jest to dobra metoda na spalanie większej ilości kalorii w długim czasie, gdy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej.

Z kolei w treningu anaerobowym, do których zalicza się podnoszenie ciężarów bądź sprinty, wysiłek jest intensywny i krótki, co powoduje szybkie wyczerpanie glikogenu w mięśniach bez bezpośredniego udziału tlenu. Taki trening pozwala spalić kalorie także po zakończeniu ćwiczeń i utrzymywać podwyższony metabolizm nawet przez kilka godzin.

Zapisz się na kurs i zdobądź kompleksową wiedzę

Jeśli sport to Twoja pasja, którą chcesz przekuć w biznes stając się instruktorem na siłowni lub ośrodku sportowym, zapisz się na Kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej i zdobądź kompleksową wiedzę na temat fizjologii wysiłku fizycznego. Zdobyta w trakcie nauki wiedza pozwoli Ci w efektywny sposób współpracować z klientami w zakresie doradztwa treningowego.

Po ukończeniu kursu otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat – w języku polskim oraz angielskim, dzięki czemu Twój pracodawca w łatwy sposób zweryfikuje Twoje przygotowanie na stanowisko instruktora rekreacji ruchowej.