Trening podczas choroby i innych niedyspozycji

kursy dla trenerów i instruktorów online

Dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez jakiejkolwiek aktywności fizycznej, przeziębienie lub niedyspozycja wynikająca z innych względów (np. miesiączki u kobiet) bywa sporym ograniczeniem. Jak się jednak okazuje nie trzeba całkowicie rezygnować z zajęć – podstawą jest zdrowy rozsądek pod względem intensywności. Jak powinien wyglądać trening podczas choroby?

Trening podczas przeziębienia – czy to dobry pomysł?

Organizm w trakcie choroby jest osłabiony, ponieważ dużą ilość energii przeznacza na regenerację oraz walkę z infekcją. Mimo to, wielu amatorów i profesjonalnych sportowców nie potrafi w tym czasie zrezygnować z treningu. Choć podstawą jest rzecz jasna odpoczynek i odpowiednie nawodnienie, można pozwolić sobie na trening podczas przeziębienia.

Aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, należy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj oraz nasilenie objawów – lekkie dolegliwości (jak np. łagodne bóle głowy bądź katar) nie muszą wykluczać lekkiej aktywności fizycznej, jednak ból mięśni czy gorączka są sygnałem, że bezpieczniej jest zrezygnować z treningu,
  • intensywność i rodzaj aktywności – warto w okresie choroby pomyśleć o delikatnych ćwiczeniach, jak joga, stretching czy dynamiczny spacer; dla osłabionego organizmu trening siłowy lub cardio może okazać się zbyt dużym obciążeniem,
  • samopoczucie – trening warto planować tylko, gdy faktycznie masz na to siłę i chęci; kluczem jest posłuchanie własnego ciała.
trening podczas choroby

Trening podczas choroby – jak dostosować ćwiczenia podczas różnych schorzeń?

O ile krótkie przeziębienie może zmienić Twoje plany treningowe na krótki czas, o tyle nico inaczej sytuacja wygląda w przypadku poważniejszych schorzeń. Jak się okazuje, trening podczas choroby może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, jednak kluczowa jest współpraca trenera z lekarzem, który powinien przekazać szczegółowe zalecenia dotyczące wysiłku.

Trening podczas chorób może poprawić ogólną kondycję organizmu. Kontrolowaną aktywność fizyczną zaleca się m.in. przy:

  • cukrzycy typu II – regularna aktywność fizyczna pozwala lepiej regulować organizmowi poziom glukozy we krwi i kontrolować wagę; cukrzykom zaleca się spacerowanie oraz jazdę na rowerze,
  • chorobach sercowo-naczyniowych – nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa nie musi oznaczać rezygnacji z treningów; w takim przypadku zaleca się ćwiczenia aerobowe, jak np. aerobik wodny czy pływanie,
  • przewlekłe choroby układu oddechowego – osoby zmagające się m.in. z astmą przez umiarkowane ćwiczenia poprawić wydolność oddechową i zmniejszyć dokuczliwe objawy; skuteczna okaże się joga oraz Nordic Walking.

Trening podczas okresu – zalecenia dla aktywnych kobiet

Bardzo dużą grupę klientów w ośrodkach sportowych stanowią kobiety, które coraz częściej podejmują się intensywnych ćwiczeń. Wiele z nich nie wyobraża sobie tygodniowej przerwy, którą czasami wymusza cykl menstruacyjny. Jak się jednak okazuje, nie trzeba rezygnować z treningu podczas okresu. Wiele kobiet szuka w aktywności fizycznej skutecznego sposobu na poprawę nastroju. Endorfiny, które wydzielają się podczas treningu mogą pomóc z wahaniami emocjonalnymi, a także ogólnym rozdrażnieniem.

ZAPISZ SIĘ NA KURS NA INSTRUKTORA LUB TRENERA I ZDOBĄDŹ KOMPLEKSOWE PRZYGOTOWANIE DO PRACY

Dobór treningu zależy w dużej mierze od dolegliwości i intensywności objawów. Nie zaleca się jednak obciążać zbyt mocno organizmu, który i tak jest osłabiony. Jeśli łagodnie przechodzisz okres, możesz postawić na ćwiczenia rozciągające oraz odprężające, jak np.:

  • joga,
  • lekka gimnastyka,
  • pilates,
  • pływanie,
  • stretching,
  • aqua aerobik.

W przypadku intensywnych objawów warto zrezygnować z treningu i przeznaczyć ten czas na odpoczynek – szczególnie w pierwszych dniach menstruacji.

Kurs na instrukora lub trenera – zdobądź kompleksową wiedzę

Liczba osób prowadzących aktywny tryb życia nieustannie rośnie, a tym samym powiększa się grupa klientów, którzy korzystają z usług profesjonalnych instruktorów oraz trenerów. Na indywidualną współpracę decydują się już nie tylko profesjonalni sportowcy, ale również amatorzy, którzy chcą zadbać o swoją kondycję pod opieką specjalisty – szczególnie w przypadku chorób oraz innych dolegliwości.

Jeśli chcesz zdobyć kompleksową wiedzę oraz przygotowanie do pracy jako instruktor lub trener bez wychodzenia z domu, skorzystaj z naszej bogatej oferty i zapisz się na Kursy z kategorii Instruktor/Trener. Więcej informacji na temat programu oraz uzyskiwanych dokumentów znajdziesz w opisie każdego z nich.