Kurs trenera piłki nożnej – wymagania

Kurs instruktora piłki nożnej

Piłka nożna jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych sportów. Na całym świecie niemal każdy mężczyzna – ale nie tylko! – ma swoją ulubioną drużynę, której kibicuje, chętnie też grywa w piłkę rekreacyjnie. Marzeniem kibiców często jest profesjonalne trenowanie drużyny piłkarskiej, lecz czy jest to możliwe?

Jak zostać trenerem piłki nożnej?

Droga do profesjonalnego trenowania światowych gwiazd może wydawać się niedostępna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją rozpocząć. Trener może pracować na różnych poziomach – od amatorskiego po profesjonalny, a moment, w którym zacznie coraz bardziej rozwijać swoje kompetencje, zależy wyłącznie od niego. Najważniejsze to znajomość zasad gry i jej niuansów, co przeważnie nie jest nowością dla żadnego z kibiców; pracodawcy chętnie patrzą na doświadczenia – szczególnie w roli piłkarza – ale liczy się też potwierdzona wiedza merytoryczna.

Jest wiele kursów trenerskich piłki nożnej, podczas których można uzyskać sporą wiedzę i potwierdzić jej znajomość odpowiednim certyfikatem. Dzięki takim dokumentom można starać się o legalne zatrudnienie w różnego rodzaju związkach sportowych, ośrodkach sportu i rekreacji, klubach sportowych czy rekreacyjnych, a zdobytą wiedzę wykorzystać w trenowaniu przyszłych mistrzów sportu. Im wyższe uprawnienia, tym większy możliwy zakres działań trenera. Od czego jednak zacząć?

Jakie są wymagania, aby przystąpić do kursu?

Kurs trenera piłki nożnej wbrew pozorom nie jest mocno obłożony restrykcjami – przynajmniej na początkowym poziomie. Wystarczy mieć ukończony 18. rok życia oraz posiadać minimum średnie wykształcenie, aby móc rozpocząć przygodę z profesjonalnym instruktażem. Oczywiście niezwykle przydatne jest posiadanie podstawowej chociaż wiedzy na temat gry, doświadczenia i umiejętności, które predysponują do zawodu trenera sportowego. Takie cechy to na przykład osobowość lidera – aby móc wypracować sobie szacunek i zaufanie zespołu; do tego umiejętność strategicznego myślenia – aby opracowywać techniki i strategie.

Osoby cierpliwe, odporne na stres, presję oraz takie, które posiadają wysokie zdolności interpersonalne, również świetnie odnajdą się w roli trenera. Pierwsze kroki można skierować ku szkoleniu instruktorskim – w trakcie niego można zapoznać się z funkcjonowaniem kadry trenerskiej w środowisku, a także sprawdzić swoje predyspozycje. Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli dalej zwiększać swoje kwalifikacje, uzyskane kompetencje pozwolą już na pracę jako instruktor piłki nożnej.

Kurs trenera piłki nożnej – kwalifikacje

Instruktor piłki nożnej to osoba, która zajmuje się prowadzeniem treningów oraz poszerzaniem wiedzy i umiejętności sportowców w zakresie piłki nożnej – celem jego działania jest osiąganie przez swój zespół jak najlepszych wyników sportowych. Do zadań trenera piłkarskiego należy m.in. prowadzenie treningów, zgrupowań i innych zajęć sportowych, a także motywowanie zespołu i wspieranie w momentach kryzysowych.

Piłka nożna

Podczas kursu przyszli trenerzy zdobywają wiedzę z zakresu:

• anatomii, biomechaniki i fizjologii człowieka,
• fizjologii wysiłku fizycznego,
• żywienia i dietetyki w sporcie,
• techniki gry i trening.

Po uzyskaniu certyfikacji można – w zależności od zainteresowań – szukać zatrudnienia jako: trener w klubie piłkarskim, teoretyk i ekspert piłkarski, nauczyciel wychowania fizycznego odpowiedzialny za Orliki i Szkolne Kluby Sportowe SKS. Pasja do piłki nożnej i chęć dzielenia się nią to świetny początek do rozpoczęcia profesjonalnej kariery trenerskiej.