Moda na grę w squasha trwa w najlepsze, co szczególnie widać po zapełnionym grafiku każdego centrum sportowego, które dysponuje przestrzenią do tej dynamicznej i wciągającej dyscypliny. Proporcjonalnie do zainteresowania samą grą, rośnie także zapotrzebowanie na instruktorów, którzy wprowadzają do gry miłośników aktywności fizycznej, rywalizacji i dobrej zabawy, jaką funduje każdemu zawodnikowi squash. Zasady i ich znajomość jest podstawą, aby osiągnąć sukces zarówno na korcie, jak i w karierze instruktorskiej. Poznaj najważniejsze reguły gry.
Zasady w gry squasha – podstawy
Squash to dynamiczny i intensywny sport rakietowy, który zdobywa popularność na całym świecie. Na kortach w naszym kraju uprawiany jest zarówno przez osoby dorosłe, jak również przez dzieci i młodzież. Bez względu jednak na wiek i doświadczenie, podstawą do rozpoczęcia przygody i rywalizacji na coraz wyższym poziomie jest oczywiście poznanie i zrozumienie zasad gry w squasha.
CHCESZ PRACOWAĆ JAKO INSTRUKTOR SQUASHA? ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ UDOKUMENTOWANE PRZYGOTOWANIE
Grę singlową rozgrywa się na specjalnym korcie o wymiarach 6,4 m x 9,75 m między dwoma zawodnikami – każdy z nich używa rakiety, za pomocą której uderza w piłkę. Każdą wymianę rozpoczyna serwis, a następnie zawodnicy naprzemiennie uderzają piłkę aż do zakończenia wymiany. Zwycięzca wymiany zdobywa 1 punkt, po czym rozpoczyna serwem następną wymianę. Każdy z setów rozgrywany jest do 11 punktów – w przypadku wyniku 10:10 set jest wygrany przez zawodnika, który osiągnie dwupunktową przewagę. Mecz rozgrywany jest do dwóch lub trzech wygranych setów.
Zasady squash – serwis
O tym, kto serwuje pierwszy, decyduje losowanie, które najczęściej odbywa się przez obrót rakiety. Z początkiem każdego seta i po każdej zmianie serwującego to serwujący wybiera pole serwisowe i musi pilnować, aby rozpoczynać każdą wymianę z innego pola. Aby, poprawnie rozpocząć partię, należy postępować według poniższych zasad squasha. Serwis uznaje się za prawidłowy, gdy zostaną spełnione poniższe założenia:
- serwujący wypuści piłkę z rakiety lub ręki i uderzy nią prawidłowo podczas pierwszej albo kolejnej próby przed tym, gdy dotknie czegokolwiek innego;serwujący w momencie uderzenia piłki dotyka jedną stopą wewnętrznej części pola serwisowego, nie dotykając linii;
- piłka bezpośrednio uderzona w ścianę przednią trafia między linię serwisową i linię autową, jednak nie może trafić przedniej oraz bocznej ściany jednocześnie;
- pierwsze odbicie piłki na podłodze ma miejsce w przeciwległej ćwiartce kortu bez dotknięcia żadnej linii (wyjątkiem jest sytuacja, w której odbierający uderza piłkę z woleja);
- piłka nie została zagrana w aut.
Jeśli serw jest źle zagrany, wymianę wygrywa odbierający.
Squash – zasady w trakcie gry
Po prawidłowym wykonaniu serwisu gra jest kontynuowana tak długo, jak każde z uderzeń wykonane jest prawidłowo bądź do momentu gdy jeden z zawodników zgłosi prośbę o “let” lub apelację albo jeden z prowadzących wywoła błąd, piłka uderzy w zawodnika, ubranie lub rakietę zawodnika, który nie uderza.
Za prawidłowe uderzenie uznaje się z kolei sytuację, w której piłka spełnia następujące wymagania:
- zostaje uderzona przed tym, jak odbije się drugi raz na podłodze;
- bez dotknięcia zawodnika, rakiety lub jego ubrania, uderzy przednią ścianę w sposób bezpośredni lub pośredni – od bocznej ściany, powyżej blachy, jednak poniżej górnej linii autowej i nie odbije się wcześniej od podłogi;
- odbije się od ściany przedniej i nie dotknie blachy;
- nie została zagrana w aut.
Squash – zasady dotyczące fauli i przewinień
Podczas rozgrywki w squasha zawodnicy mogą dopuścić się wielu zachowań, które mogą zostać zgłoszone jako:
- let, np. gdy zagranie może zagrozić bezpieczeństwu drugiego zawodnika, pojawia się sytuacja sporna i trudno w jednoznaczny sposób orzec inną decyzję; nie przyznaje się punktu;
- stroke, np. gdy przeciwnik przeszkodził w oddaniu zagrania, pojawił się na linii uderzenia, zasłonił możliwość uderzenia w ścianę bądź zagrał „na siebie”; przyznaje się punkt;
- no let, np. gdy przeciwnik zatrzymał grę w sytuacji, w której powinien uderzyć piłeczkę, jednak nie dobiegł do zagrania bądź celowo szukał kontaktu z przeciwnikiem, aby usprawiedliwić brak zagrania; przyznaje się punkt.
Dodatkowo w squashu faule obejmują m.in. błędy serwisowe, jak np. przekroczenie linii serwisowej czy nieprawidłowe odbicie piłki.
Kurs Instruktora Squasha – zdobądź kompleksową wiedzę i zacznij nowy etap w karierze
Znajomość i przestrzeganie zasad w squasha jest kluczowym elementem rozwoju zarówno strategii gry, jak i umiejętności technicznych. Dzięki zrozumieniu reguł gracze mogą lepiej planować swoje ruchy i przewidywać reakcje przeciwnika oraz unikać błędów. Jeśli squash to Twoja pasja i chcesz zacząć prowadzić profesjonalne treningi dla początkujących, „Kurs Instruktora Squasha” online okaże się strzałem w dziesiątkę.
W trakcie nauki pogłębisz swoją wiedzę o tym fascynującym sporcie, a także zdobędziesz udokumentowane przygotowanie do profesjonalnej i legalnej pracy w:
- związkach sportowych;
- ośrodkach sportu i rekreacji;
- klubach sportowych, rekreacyjnych i komercyjnych.
Zapisz się na kurs i zdobądź umiejętności, dzięki którym będziesz mógł w przyjazny sposób przekazywać wiedzę oraz szkolić zarówno początkujących, jak również bardziej zaawansowanych zawodników. Zastanawiasz się, czy warto zrobić Kurs Instruktora Squasha? W tym artykule poznasz argumenty przemawiające za tym, że zdecydowanie tak!