Trening na jedną nóżkę. Ćwiczenia angażujące pojedyncze kończyny wspomagają budowę mocniejszych i wytrzymalszych mięśni.

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

Podczas wykonywania takiego treningu cały ciężar spada na konkretne partie ciała. Wpływa to na lepszą kondycję oraz dynamikę, a te są istotne jeśli zamierzasz rozwijać się równomiernie. Przysiady na jednej nodze są tego doskonałym przykładem. W trakcie opuszczania i wznoszenia ciała poprawisz nie tylko duże mięśnie dwugłowe uda, ale uruchomisz również te mniejsze, których nie jesteś w stanie rozwijać wykonując zwykłe przysiady na dwa kopyta. Między innymi wzmocnisz mięśnie pośladkowe, napinacz powięzi. Zmusisz do cięższej pracy całą dolną kończynę. Trudność ćwiczeń ma pozytywny wydźwięk na spalanie tkanki tłuszczowej. Palący ból wewnątrz mięśni będzie oznaką bombardowania słabych włókien mięśniowych. Twój organizm wyprodukuje większą ilość hormonów i szybciej zregenerujesz masę mięśniową. Choć nie należy to do najwspanialszych odczuć to właśnie w ten sposób pozbędziesz się zalegającego tłuszczu i zyskasz większą siłę.

Ekscentryczny charakter ćwiczeń dodatkowo wiąże się z zachowaniem dobrej koordynacji ciała i utrzymaniem równowagi. Jak sam/a doskonale wiesz, te elementy są związane także z innymi ćwiczeniami siłowymi bądź gimnastycznymi, więc trening na jedną nóżkę nie tylko posłuży do zbudowania atletycznych nóg, ale również pomoże w poprawie motoryczności ciała. Dzięki takim ćwiczeniom nauczysz się wykorzystywać 100% możliwości swoich mięśni, a to przełoży się na nowe rekordy, np. w martwym ciągu lub w przysiadach z obciążeniem. Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś/eś styczności z tego rodzaju ćwiczeniami to możesz zastosować się do metody osiągania punktów krytycznych ćwiczenia. Nie musisz lądować na podłodze; wystarczy, że dojdziesz do momentu ćwiczenia, który sprawia ci największy problem i wrócisz do pozycji startowej. Z czasem przyzwyczaisz mięśnie nóg do pracy w pojedynkę i wykonasz pełny przysiad na jednej stopie.