Kurs trenera II klasy. W drodze na sam szczyt

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

„Im dłużej wmawiać sobie będziesz, że jesteś geniuszem, w końcu nim zostaniesz…”. Nieżyjący już mistrz surrealizmu w malarstwie, Salvador Dali miał poniekąd rację. Rozwój człowieka kształtuje osobowość i przede wszystkim dalszą karierę. Człowiek dąży do perfekcji poprzez samodoskonalenie się i odkrywanie nowych horyzontów wiedzy. Niczym Dali trzeba sobie powtarzać, że nie ma rzeczy nieosiągalnych, a prędzej czy później stać się będzie można mistrzem w swoim fachu.

Osoby zawodowo zajmujące się organizacją i prowadzeniem zajęć z młodymi pasjonatami sportu nie muszą ograniczać się do pracy, do której zostali przyzwyczajeni. Posiadanie uprawnień instruktora sportu daje podstawy do przejścia kolejnego etapu zawodowego, jakim jest możliwość uzyskania tytułu trenera klasy drugiej. Ukończenie kursu równoznaczne jest z podniesieniem kwalifikacji z zakresu nauczania w danej dyscyplinie sportu. Jakie wiążą się z tym korzyści? Zaliczenie kursu trenera klasy II pozwala objąć stanowisko trenerskie nie tylko w obszarze amatorskim, ale również w strefie nauczania profesjonalnych zawodników sportowych. To szansa na objęcie funkcji trenera w profesjonalnych drużynach np. piłki nożnej, ręcznej oraz graczy dyscyplin indywidualnych. Z chwilą ukończenia specjalistycznego kursu otwiera się droga do kariery trenerskiej.

Przed przystąpieniem do kursu trzeba spełnić kilka prawnych wymogów. Posiadać minimum wykształcenie średnie, tytuł instruktora sportu, a także dokument stwierdzający niekaralność. W międzyczasie nie można zapomnieć o najważniejszym. Trener przez większość czasu aktywnie uczestniczy w prowadzonych zajęciach, więc odpowiednie predyspozycje pedagogiczne i fizyczne będą z pewnością jego sprzymierzeńcem. Jeśli zdążyłaś/eś odhaczyć wszystkie wymienione punkty, śmiało możesz przystąpić do kursu, który zapewni ci lepszą pracę i zarobki. Jako trener klasy II masz okazję do sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy w profesjonalnym sporcie. Swoją przyszłość możesz zamienić w jednej chwili w sukces światowego formatu.

Jeśli masz wątpliwości, co do perspektyw związanych ze szkoleniem zawodowców, zawsze możesz zgłosić się do placówek edukacyjnych. Uzyskanie tytułu trenera klasy drugiej pozwala prowadzić zajęcia z wychowania fizycznego w ramach organizacji zajęć pozalekcyjnych. Szkoły od bardzo dawna przyjmują zapisy na zajęcia sportowe. Dotyczą one konkretnych form dyscyplin, w których młodzież chciałaby się rozwijać. Udział w takich zajęciach może być podyktowany osobistym hobby lub traktowany jako forma zabawy. Ty jako opiekun i trener masz za zadanie kształcić młode umysły oraz zapewnić odpowiednią „rozrywkę” na właściwym poziomie. Oprócz placówek ogólnokształcących twoje CV przyjmą również szkoły sportowe, które m.in. przygotowują dzieci i młodzież do rywalizacji sportowych. Ten etap edukacji znacząco wpływa na dalsze losy młodych sportowców. Ich wiedza i umiejętności zależne są od nauczycieli, tak więc duża odpowiedzialność spada na trenerów. Jeśli lubisz pracować z dziećmi i hartować ich ciała, dzielić się doświadczeniem oraz cieszyć się z ich dokonań, to kurs ten przeznaczony jest właśnie dla ciebie. Kto wie, może pod twoim okiem wyrastać będą następcy Roberta Lewandowskiego lub Bartosza Kurka.

Ukończenie kursu trenera II klasy nie musi oznaczać zakończenia kształcenia się w swojej dziedzinie. To tak naprawdę połowa trasy, którą możesz w dalszym ciągu kontynuować. Samodoskonalenie jest ważne zarówno dla własnego poczucia wartości, jak i możliwości stawiania przed sobą nowych celów. Uprawnienia trenera II klasy pozwalają podjąć naukę specjalizacji sportu na jeszcze wyższym poziomie. Istnieją przecież kursy na trenera klasy I i klasy mistrzowskiej. Przez wzgląd na pracodawców warto zainteresować się kursami podnoszącymi kompetencje. Stając w szranki z innymi kandydatami do stanowiska lepiej dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w najlepsze kwalifikacje i wiedzę.