Kurs trenera personalnego. W poszukiwaniu przepisu na wytrawnego trenera personalnego

Kto z nas nie marzy o idealnej pracy? Takiej, która daje satysfakcję, poczucie bezpieczeństwa. W miejscach, gdzie spełniamy się i zdobywamy kolejne skalpy sukcesów. Co więcej, jeśli jesteśmy w stanie pomóc bezinteresownie, komuś w potrzebie. Nie mierząc tego miarą pieniędzy, lecz ludzkich słów. Efektami ciężkiej pracy, litrami potu i chwilami słabości. Dopiero wtedy człowiek staje się zwycięzcą. To właśnie charakteryzuje profesjonalnego trenera personalnego. Stąpa twardo po ziemi i szuka rozwiązań bezprecedensowych.

Jeden z najsłynniejszych propagatorów pacyfizmu – Mahatma Gandhi – doszedł do wniosku, że „Wszystko co człowiek robi jest bezcelowe, ale ważne żeby to robił”. Jego zasada nie sprawdzi się w tym zawodzie. Pracując jako trener personalny doświadcza się prawdziwego piętna. Jest nim odpowiedzialność za swoich klientów. Jego decyzje muszą być poparte wiedzą i praktyką. Każdy pacjent posiada osobiste troski, specyficzne ze względu na odmienną mentalność i budowę ciała. W momencie, gdy ktoś umawia się na konsultacje lub zajęcia indywidualne, trener ma obowiązek przeprowadzenia dokładnej analizy problemu i na jej podstawie zastosować środki zaradcze.

Jeżeli zastanawiacie się nad karierą trenerską, warto zadać sobie krótkie pytanie: „Dlaczego chcę nim zostać?”. Dopiero, gdy odnajdziecie swoją motywację, będziemy mogli przejść do zapoznania się z procesem powstawania zawodowego trenera personalnego. Jak w wielu innych zawodach, osoby na tym stanowisku muszą posiadać wiedzę z przedmiotów o poziomie akademickim: psychologii, anatomii ludzkiej, fizjoterapii, dietetyki i wielu innych. Musi być niczym gorliwy woźny, który doskonale wie, co, gdzie się znajduje. W rękach dzierżyć pęk kluczy, za pomocą których przedostanie się przez każde drzwi.
Wykształcenie w tym kierunku jest ważne, gdyż jest podstawą do podjęcia zawodu. Jednak mowa tutaj o znajomości zagadnień z wielu dziedzin, a nie o posiadanym tytule magistra. Są to dobre wiadomości dla osób, które podjęły naukę na innym kierunku. Pracodawca zwróci uwagę na przebieg edukacji swoich kandydatów, jednak to on będzie weryfikować wiedzę i umiejętności.

Aby móc wyróżnić się na tle innych, zainteresowanych tym samym wakatem, swoją wiedzę opłaci się uzupełnić o udział w kursach i szkoleniach organizowanych przez jednostki edukacyjne do tego uprawnione. W ramach zajęć podejmowane są najważniejsze tematy związane z praktycznym wykonywaniem zawodu. Są to między innymi: techniki ćwiczeń, komunikacja i negocjacja, dietetyka i suplementacja, organizacja treningu. Uczestniczenie w kursach gwarantuje nabycie niezbędnej wiedzy, która przygotowuje do podjęcia zawodu jakim jest trener personalny. Zdobyte uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej o powyższej specjalizacji umożliwiają podjęcie zatrudnienia w najlepszych ośrodkach sportowych, centrach rekreacji, a także w wielu innych instytucjach, których działalność skupia się w obrębie szerokiego pojęcia sportu oraz aktywizacji zdrowego trybu życia. Zwieńczeniem każdego kursu jest egzamin końcowy, którego pozytywny wynik poświadczony jest otrzymaniem „licencji na uzdrawianie”. Każdy z takich uczestników uzyska legitymację instruktorską, która ułatwi zdobycie wymarzonej pracy.

Osoby, które zaliczą specjalistyczne kursy nie tylko wzbudzą wśród przyszłych pracodawców chęć ich zatrudnienia, ale również stanowić będą wizytówkę trenerów. Potwierdzeniem profesjonalnych umiejętności nie będą puste słowa, a dokument, który respektowany jest na całym świecie. Od trenerów personalnych wymaga się, aby byli specjalistami swojej dziedziny. Więc, ważne jest niesienie pomocy swoim klientom poprzez samodoskonalenie się. Nauka nas doskonali i jako trener powinniśmy mieć chęć odkrywania nowych rzeczy, które mogą poprawić zdrowie oraz styl życia naszych klientów.