Trener bardzo osobisty

Człowiek w ciągu całego swojego życia popychany jest przez niewidzialne siły. Pozwalają one rozwinąć żagle i płynąć wzdłuż biegunów wyobraźni. Z czasem brakuje nam energii by samodzielnie pokonywać błękit morskich mil. Ze strachu przed nieznanym zwijamy maszty i dryfujemy niby uśpione ryby. Nie dostrzegamy pomocnych ludzkich dłoni, które cumują w najpiękniejszych przystaniach. Ambicje poruszają serca i umysły, dzięki czemu zrywamy się z głębokiego snu. Ustawiamy na nowo trasę, przecieramy chustą spocone czoło i patrzymy przed siebie. Wypatrujemy wysp, celu naszej bohaterskiej wyprawy. Właśnie tam zakopane są skarby. Podczas, gdy statek pędzi niczym lśniąca strzała, przebijając wzburzone fale, woda wdziera się na pokład, jak nieproszony gość. Zaczynamy opadać na dno, po czym tracimy wszelką równowagę. I tak w kółko, gdyż zawsze brakować będzie wiary w swoje możliwości, jeśli nie ma obok nas jednej, właściwej osoby, która wskaże dobry kurs. Potrzeba nam kapitana statku…

Tą osobą jest trener personalny. Motywuje do pracy, uczy cierpliwości. Pokazuje, co można osiągnąć będąc systematycznym, nie raz na własnym przykładzie. Jego osiągnięcia, zdobyte tytuły to wynik ciężkiej pracy nad własnym ciałem i swoimi słabościami. To również wieloletnie doświadczenie poparte nauką, ukończonymi kursami oraz praktyką. Zawód ten wymaga, aby wykonywana praca pochodziła z pasji, którą potrafi zarazić swoich podopiecznych. Musi potrafić przemawiać do ludzi argumentując konkretne działania w kwestii wybranych ćwiczeń, doboru diety i jej suplementów.

Do jego obowiązków należy dbanie o każdego pojedynczego klienta. Najważniejszym zadaniem jest organizacja działań, które pozwolą w optymalnym czasie osiągnąć indywidualne cele uczestników zajęć. Problemem jest to, że są bardzo zróżnicowane. Jedna osoba będzie chciała zrzucić zbędne kilogramy, z kolei inna zbudować masę mięśniową, wzmocnić wytrzymałość lub odzyskać w pełni sprawność. Aby zrealizować plan trener personalny powinien zamieniać się w uwagę. Najdrobniejsze problemy zdrowotne, które mogą utrudnić wykonywanie ćwiczeń, zakłócają prawidłowy rytm pracy. Poznanie swoich klientów od strony fizycznej oraz kondycji psychicznej pomaga zbudować program szkoleniowy, który zawierać będzie dla każdego z osobna odpowiedni zestaw ćwiczeń, dietę. Dzięki prześwietleniu charakteru podopiecznych, dobry trener wie, czym i jak motywować osoby podatne do złożenia broni, i poddania się.

Trener personalny odpowiedzialny jest za obserwowanie i prezentowanie prawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń. Co jakiś czas sprawdza, czy plan treningowy przynosi zamierzone efekty. Jeśli cele krótko- i długoterminowe zostają wypracowane, zwiększa poprzeczkę. Stojąc nad ludźmi, których rzeźbi na wzór młodych bogów dopinguje do kolejnych powtórzeń i stawia przed nimi nowe wyzwania. Jest, jak dobry kolega, który w krytycznej sytuacji weźmie na siebie część ciężaru. Innym razem będzie krzyczał niczym na szeregowca, by wykonał wszystkie jego rozkazy.

Opieka nad klientami i ich rozwojem jest kwintesencją pracy trenerów personalnych. Poprzez swoją pracę reprezentują miejsce, w którym przyjmują swoich podopiecznych. Jako, że kluby i siłownie będące sportowymi instytucjami rekreacji pośredniczą tylko w procesie treningu, trenerzy samodzielnie sprawdzają sprzęt i zapewniają bezpieczeństwo w jego trakcie. Także mogą mieć wpływ na zakup nowych przyrządów do ćwiczeń jeśli uznają, że może to pomóc w promocji i zachęceniu klientów do skorzystania z ich oferty. Profesjonalny trener ma realny wpływ na generowanie zysków pochodzących ze sprzedaży usług.