Instruktor gimnastyki korekcyjnej zarobki. Ile zarabia instruktor gimnastyki korekcyjnej?

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/84/kurs-instruktora-gimnastyki-korekcyjnej/src-BlogGimKor

Zarobki Instruktora gimnastyki korekcyjnej zależą przede wszystkim od tego czy zatrudniony jest w sektorze publicznym czy prywatnym. Sektor publiczny oferuje bowiem niższe pensje, aczkolwiek zazwyczaj są to umowy o pracę na pełen etat, czyli takiemu pracownikowi przysługuje płatny, 26- dniowy urlop, płatne zwolnienia lekarskie, opłacany ma ZUS i składki emerytalne. Dodatkowo okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. W sektorze prywatnym nie zawsze oferowana jest umowa o pracę, częściej proponowane są instruktorom tej dyscypliny sportowej umowy zlecenia bądź kontrakty, przy których trenerzy są zobowiązani do założenia samodzielnej działalności gospodarczej. Zarobki w sektorze prywatnym sięgają około 150% zarobków w sektorze publicznym.

Sektor publiczny to państwowe gabinety fizjoterapeutyczne, przychodnie, szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej, a także szkoły, przedszkola i żłobki. Sektor prywatny to ośrodki sportowe i rekreacyjne, siłownie, prywatne gabinety fizjoterapeutyczne i sprywatyzowane placówki edukacyjne. Płace przy pierwszej opcji to około 1,5 tysięcy złotych netto, jeśli instruktor gimnastyki korekcyjnej posiada tylko podstawowe kwalifikacje, im bardziej jednak jest wykształcony i im większe jego doświadczenie, tym większa płaca, sięgająca nawet do 2,5 tysiąca złotych na rękę. W sektorze prywatnym w zależności od wykształcenia i zdobytego doświadczenia zawodowego zarobki kształtują się na poziomie od 2 tysięcy do nawet 4 tysięcy złotych netto miesięcznie, przy ilości godzin jak na pełnym etacie.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wysokość pensji ustalają sobie tak naprawdę same. Same ustalają stawki za godzinę swojej pracy z klientem prywatnym, wysyłają swoją ofertę do ośrodków sportowych i rekreacyjnych, jak również pracują godzinowo tyle, aby osiągnąć ustalony miesięczny pułap.

Ogłoszeń o pracę dla instruktorów gimnastyki korekcyjnej nie brakuje. Współczesny tryb życia często bowiem powoduje liczne skrzywienia kręgosłupa nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. W porę nie wyleczone prowadzą do wielu schorzeń dodatkowych. Inne dolegliwości, którymi zajmują się instruktorzy tej dyscypliny sportowej to płaskostopie, odstające łopatki, okrągłe plecy, przykurcze mięśni, nieprawidłowy chód, nieprawidłowa postawa ciała podczas stania, siedzenia oraz chodzenia.

Aczkolwiek należy sobie zdawać sprawę z tego, że rolą instruktora gimnastyki korekcyjnej jest nie tylko walka ze wszelkimi deformacjami ciała, ale także ich profilaktyka i szerzenie wśród pacjentów samoświadomości na temat ich stanu zdrowia i tego jak ważna jest prawidłowa postawa ciała w życiu człowieka. Służą temu wszelkiego rodzaju prelekcje, które instruktor może organizować w ramach swoje pracy etatowej lub jako samodzielny specjalista w tej dziedzinie. Tego typu wykłady powinny być kierowane zarówno do dzieci i młodzieży, ale także a nawet przede wszystkim do ich rodziców i nauczycieli. To oni bowiem są pierwszymi osobami, które powinny zwracać uwagę na to jak dziecko siedzi, stoi czy chodzi, czy się garbi czy prostuje, jak również czy utrwala w sobie odpowiednie nawyki. Podczas prelekcji powinny być poruszane także tematy motywacyjne, oraz te, które uświadamiają przyczyny i zagrożenia wynikające z wad postawy. Im bardziej wykształcony i doświadczony instruktor gimnastyki korekcyjnej tym za lepszego specjalistę na rynku pracy jest uznawany. Dzięki temu jego zarobki wzrastają. Im więcej zadowolonych klientów, tym większa renoma i większa ilość pieniędzy co miesiąc na koncie.

Osoby, które uważają, że w Polsce instruktorzy gimnastyki korekcyjnej zarabiają za mało, mogą ubiegać się o pracę w placówkach sportowych, zdrowotnych, edukacyjnych oraz rekreacyjnych na terenie całej Unii Europejskiej. Uzyskane na podstawowym kursie kierunkowym kwalifikacje umożliwiają bowiem podjęcie takiego kroku.