Od 2016 roku liczba sztuk zarejestrowanej broni palnej w naszym kraju sukcesywnie rośnie. Choć duża część pozwoleń na posiadanie broni dotyczy używania jej w celach ochrony osobistej, prawdziwy boom zauważyć można w kwestii pozwoleń na broń w celach sportowych. Strzelać chcą się nauczyć nie tylko pasjonaci sprzętu militarnego, ale również osoby upatrujące w tego typu aktywnościach rywalizacji czysto sportowej. Nie bez powodu jest to jedna z dyscyplin, która pojawiła się już na pierwszej edycji letnich Igrzysk Olimpijskich. Zajęcia z tego obszaru prowadzi instruktor strzelectwa sportowego, który musi ukończyć specjalny kurs strzelecki nadający uprawnienia do prowadzenia zajęć.
Czym jest strzelectwo sportowe?
Strzelectwo sportowe to dyscyplina sportu, w której uczestnicy korzystają z broni palnej, broni sportowej lub broni pneumatycznej i strzelają do wyznaczonego na tarczy celu. Na specjalnie zorganizowanych zawodach strzeleckich liczy się głównie celność, do wypracowania której potrzebnych jest wiele dodatkowych umiejętności.
Sport ten nie należy do łatwych dyscyplin, ponieważ na precyzję oddanego strzału wpływa bardzo wiele czynników, m.in. prawidłowe utrzymanie lufy czy zachowanie bezruchu. Organizacją regulującą aspekty związane z uczestnictwem zawodników, bronią, ekwipunkiem i wszelkich zasad jest Międzynarodowa Federacja Sportu Strzeleckiego (ISSF).
Strzelectwo sportowe – dyscypliny
Zarówno konkurencje, jak i dyscyplin strzelectwa sportowego są ustalane przez ISSF. Aktualnie występuje ono w formie trzech dyscyplin strzeleckich, które określane są w zależności od używanej broni:
- pistolet,
- karabin,
- strzelba gładkolufowa.
Dla kogo strzelectwo sportowe?
Sporty strzeleckie kojarzą się głównie z dyscyplinami jedynie dla osób dorosłych. Jednak różnorodność i mnogość konkurencji, jakie wchodzą w skład konkurencji strzelectwa sportowego stwarza wiele możliwości dla rozwoju cech psychomotorycznych również młodzieży, która dzięki temu może rozwijać poziom swoich umiejętności bez względu na warunki fizyczne.
Uniwersalność i dostępność tej dyscypliny pozwala na jej aktywne uprawianie od wczesnej młodości aż do emerytury. Strzelectwo rozwija bowiem koncentrację, konsekwencję w dążeniu do celu oraz pozytywnie wpływa na odporność psychiczną. Warto również zaznaczyć, że strzelectwo sportowe jest uprawiane we wszystkich kategoriach wiekowych zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.
Metoda zabawowa w strzelectwie sportowym
Pozytywny wpływ na dzieci i młodzież, a przede wszystkim ich ciekawość sportów strzeleckich wpływa na ich duże zainteresowanie takimi zajęciami. W strzelectwie sportowym stosuje się kilka metod realizacji ćwiczeń, podczas których rozwijane są zarówno cechy motoryczne, a także technika i taktyka. Jedną z nich jest metoda zabawowa, którą wykorzystuje się głównie celu zachęcenia dzieci do tej formy aktywności ruchowej.
Wykorzystując tę metodę bazuje się na wyobrażeniach, które dzieci zdobyły podczas obserwacji lub przez wyobrażenia wywołane przez nauczyciela. Ruchy wykonywane przez dzieci nie muszą być idealne – można dać sporą przestrzeń do własnej interpretacji i nie hamować na tym etapie inicjatywy oraz fantazji młodych uczestników.
Nauka strzelania dla dzieci i młodzieży podzielona jest zazwyczaj na dwie części. Pierwszą z nich jest rozmowa z instruktorem, który objaśnia wszelkie aspekty bezpieczeństwa oraz budowę broni i zasady posługiwania się nią. Druga część to szkolenie z obsługi broni, które ma za zadanie pokazać uczestnikom w jaki sposób rozkładać i składać broń, a także jak skutecznie celować.
Instruktor strzelectwa sportowego Kurs
O zabawowych formach treningu dowiedzą się więcej kursanci, którzy aspirują do pracy jako instruktor strzelectwa sportowego. Kurs przygotowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu zawiera w swoim programie również wiele innych, cennych zagadnień – od charakterystyki tej dyscypliny, przez umiejętności instruktorskie, aż po informacje z zakresu metodyki nauczania postaw w strzelectwie sportowym.
Kurs instruktora strzelectwa cena
Dzięki dogodnej formie kształcenia w formie online, kursanci mogą w łatwy i szybki sposób zdobyć wiedzę i umiejętności z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Kolejnym udogodnieniem jest również forma zapłaty – kursanci mogą wnieść opłatę jednorazowo lub rozłożyć płatność na 3 raty. Aktualnie Kurs Instruktora Strzelectwa Sportowego wynosi 999 zł. Jego ukończenie pozwala na legalne zatrudnienie m.in. w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, a także klubach komercyjnych.