Pomimo wielu środków, które mają za zadanie zapewnić ochronę i bezpieczeństwo, nieustannie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Szczególnie mowa o miejscach publicznych lub wydarzeniach masowych, które skupiają duże grupy ludzi. Z tego powodu pracownicy ochrony oraz służb mundurowych muszą zostać przeszkoleni z zakresu stosowania środków przymusu bezpośredniego, a także posługiwania się bronią palną uwzględniając zasady oraz procedury związane z elementami taktyki interwencji. Osoby, które chcą zdobyć kompetencje niezbędne do przeprowadzania zajęć szkoleniowych z tego zakresu, mogą zrealizować Kurs Instruktora Technik i Taktyki Interwencji przygotowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu, która posiada w swojej ofercie kursy trenerskie i instruktorskie przygotowujące do pracy w konkretnym obszarze.
Środki przymusu bezpośredniego – czym są i w jakim celu się je stosuje?
Praca w służbach mundurowych lub w firmach zapewniającej ochronę i bezpieczeństwo wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, zdrowiu lub życiu innych osób, odpowiednie grupy mogą zastosować środki przymusu bezpośredniego, aby wyeliminować zagrożenie.
Zalicza się do nich m.in.:
- siłę fizyczną,
- kajdanki,
- pas obezwładniający,
- pałkę służbową,
- wodne środki obezwładniające,
- pociski niepenetracyjne (np. naboje gumowe).
Do takich działań mogą posunąć się odpowiednio przeszkoleni pracownicy, aby:
- wyegzekwować zachowanie zgodne z wydanym poleceniem,
- odeprzeć bezpośredni, bezprawny zamach na zdrowie, życie lub wolność,
- przeciwdziałać naruszeniu porządku lub bezpieczeństwa publicznego,
- chronić porządek lub bezpieczeństwo na obszarach bądź obiektach chronionych.
Kto może stosować techniki i taktyki interwencji?
Środki przymusu bezpośredniego nie mogą być stosowane jednak przez wszystkich. Uprawnieni w tym zakresie są pracownicy ochrony funkcjonariusze m.in.:
- ABW,
- Agencji Wywiadu,
- Służby Ochrony Państwa,
- Służby Celno-Skarbowej,
- CBA,
- Policji,
- Służby Więziennej,
- Straży Ochrony Kolei,
- Straży Granicznej.
Kurs Instruktora Technik i Taktyki Interwencji
Lista funkcjonariuszy oraz strażników jest jednak dużo dłuższa i znajduje się w Ustawie z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Z uwagi na duże zainteresowanie zdobyciem umiejętności z tego zakresu wielu różnych grup, na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy dla instruktorów zajęć z zakresu techniki i taktyki interwencji. Niezbędną wiedzę i umiejętności w kontekście prowadzenia zajęć dla osób, które w swojej pracy wykorzystują tego typu działania, aspirujący instruktorzy mogą zdobyć zapisując się na Kurs Instruktora Technik i Taktyki Interwencji przygotowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu.
Obszerny i dopracowany program został podzielony na dwie części. Moduł ogólny przekazuje wiedzę z zakresu teorii wysiłku fizycznego, podstaw anatomii oraz fizjologii człowieka. Uczestnicy kursu poznają również wpływ właściwego żywienia i suplementacji podczas aktywności fizycznej.
Część specjalistyczna skupia się z kolei na przekazaniu teoretycznej oraz praktycznej wiedzy przydatnej podczas wykorzystywania technik i taktyki interwencji. Kursanci zapoznają się z obowiązującymi przepisami w trakcie stosowania siły fizycznej, a także podstawowymi zasadami stosowania przewrotów, dźwigni czy kształtowania motoryki. Bardzo istotną część kursu stanowią również podstawy samoobrony.
Dla kogo skierowane są kursy trenerskie i instruktorskie oferowane przez PAKiS?
Kurs Instruktora Technik i Taktyki Interwencji stworzony jest głównie z myślą o osobach, które posiadają doświadczenie w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego. Mowa w szczególności o aktywnych lub byłych funkcjonariuszach służb mundurowych oraz pracownikach ochrony. Zainteresowani zdobyciem kompetencji instruktorskich mogą ukończyć kurs w ciągu kilku dni bez wychodzenia z domu. PAKiS oferuje kursy trenerskie i instruktorskie, które można zrealizować za pośrednictwem nowoczesnej i efektywnej platformy dydaktycznej.