Zalecenia dla przyszłego kynoterapeuty

Dogoterapia kurs dla aspirujących kynoterapeutów

W naszym kraju istnieje bardzo wiele schorzeń, które leczone są głównie farmakologicznie lub z wykorzystaniem niezwykle drogich i skomplikowanych zabiegów. Nieco inne metody wykorzystuje się w przypadku deficytów rozwojowych i zaburzeń psychicznych, które od wielu lat stosowane są z powodzeniem również w Polsce. Jedną z nich jest kynoterapia, nazywana również dogoterapią, podczas której wykwalifikowanemu terapeucie towarzyszy wyszkolony pies. Jak się bowiem okazuje, czworonogi są świetnym przyjacielem człowieka nie tylko będąc kompanem do domowych zabaw, ale również pozwalają czerpać wiele pozytywnych bodźców, mających korzystny wpływ na zdrowie chorego. Aby prowadzić tego typu terapię, należy nie tylko posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale również cechy charakteru.

Czym jest kynoterapia (dogoterapia)?

Proces leczniczy wielu różnych schorzeń może być uzupełniony o terapię kontaktową, w której udział biorą również zwierzęta. Aktualnie istnieje bardzo wiele rozwiązań, które poprzez swoją specyfikę mogą w niezwykle skuteczny sposób skrócić czas oczekiwania na pożądane efekty.

Choć popularnym rozwiązaniem jest również obecność konia w trakcie terapii, na podstawie przeprowadzanych badań stwierdzono, iż najlepszym mediatorem w tego typu zajęciach jest pies. Dzieje się tak dlatego, że posiada on wszystkie cechy, których wykorzystanie w odpowiedni sposób w rehabilitacji człowieka, daje mu sporą przewagę nad innymi gatunkami. Kynoterapia (dogoterapia) jest jedną z form zooterapii, w której udział biorą specjalnie wyszkolone psy. Swoim zachowaniem pomagają usprawnić stan zdrowia zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Kynoterapia pomaga wielu chorym

Ze względu na uosobienie czworonogów, terapia z ich działem ma bardzo wiele zastosowań. Pozytywne efekty zauważalne są w trakcie zajęć z osobami:

  • zagubionymi,
  • samotnymi,
  • niewidomymi,
  • z niepełnosprawnością ruchową i umysłową,
  • niedostosowanymi społecznie,
  • z chorobami psychicznymi,
  • cierpiącymi na problemy emocjonalne oraz komunikacyjne.

Dogoterapia – jak zacząć pracę w zawodzie?

Terapia prowadzona jest najczęściej przez wyspecjalizowany personel bądź wolontariuszy, którzy są przygotowani w merytoryczną i praktyczną wiedzę umożliwiającą prowadzenie zajęć z udziałem psa. Elastyczność tej metody sprawia, że mogą być to terapie grupowe, jak i indywidualne prowadzone w wielu różnych placówkach, gdzie znajdują się osoby potrzebujące takiego wsparcia.

Mowa w szczególności o:

  • hospicjach,
  • domach prywatnych,
  • domach opieki społecznej,
  • przedszkolach i szkołach,
  • ośrodkach resocjalizacyjnych dla różnych grup wiekowych.

kurs dogoterapii

Po pierwsze bezpieczeństwo

Pierwszoplanowym elementem procesu terapii jest bezpieczeństwo pacjenta, psa oraz samego terapeuty. Specjalista musi mieć jednak świadomość, że pewne zaniedbania mogą przyczynić się do zagrożenia życia lub zdrowia przede wszystkim osoby korzystającej z pomocy. Niezwykle ważne jest więc, aby terapeuta był odpowiedzialny, a także cierpliwy, ponieważ pacjenci, z którymi pracuje mogą sprawiać pewne trudności (np. komunikacyjne). Kynoterapeutę powinien cechować także niezwykle wysoki poziom empatii, a także spokój i opanowanie.

Dogoterapia – szkolenie wymagane do prowadzenia terapii z udziałem psa

Dogoterapeutami zostają najczęściej miłośnicy psów, a także osoby wykazujące predyspozycje do pracy na rzecz innych osób. Uprawnienia mogą zdobyć więc m.in. nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, a także pracownicy ośrodków, które zajmują się rehabilitacją pacjentów z pewnymi ograniczeniami, jednak nie istnieją szczególne wskazania pod kątem posiadanego wykształcenia, aby móc zapisać się na specjalny kurs dogoterapii.

Kurs Instruktora Dogoterapii online

Aspirujący kynoterapeuci mogą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie zapisując się na kurs przygotowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu. Ogromną zaletą jest możliwość zrealizowania programu kursu w 100% online. Absolwenci mogą podjąć legalne zatrudnienie w zakresie prowadzenia m.in. zajęć:

  • rekreacyjnych z udziałem psów – zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych,
  • dogoterapeutycznych wspomagających inne terapie.