Zaktualizowano dnia 19 lipca 2022
Istnieje wiele aktywności fizycznych, które są łatwe do wykonania i przystępne dla osób w każdym wieku, a dodatkowo szybko przynoszą zauważalne efekty. Jedną z najpopularniejszych jest jazda na rowerze, która znana jest od dzieciństwa praktycznie każdemu. Pozytywne skutki tej aktywności zostały szybko zauważone przez trenerów, którzy zaczynają wyposażanie swoich ośrodków sportowych od specjalnych treningowych rowerów stacjonarnych. To właśnie na nich odbywają się zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Niezależnie od nazewnictwa – indoor cycling czy spinning rower w obydwu przypadkach jest najważniejszym sprzętem podczas ćwiczeń. Jak wyglądają takie zajęcia i dlaczego warto zostać instruktorem w tej dziedzinie?
Co to jest spinning?
Spinning jest dynamicznym rodzajem treningu aerobowego, który do złudzenia przypomina jazdę na rowerze. Jednak w odróżnieniu od klasycznej aktywności na powietrzu, ćwiczenia te odbywają się przy użyciu specjalnego roweru spinningowego w sali treningowej. Prowadzone są przez wykwalifikowanego instruktora w towarzystwie energicznej muzyki. Ma ona na celu nie tylko zmotywować ćwiczących do zwiększenia wysiłku, ale narzucić odpowiedni rytm treningu.
Indoor cycling zyskał dużą popularność ze względu na to, że w trakcie wysiłku można:
- spalić dużą ilość kalorii,
- poprawić kondycję fizyczną,
- dostać zastrzyku pozytywnej energii.
Spinning – rower do treningu dla każdego
Zazwyczaj trening na rowerze spinningowym składa się z trzech etapów. Pierwszym jest rozgrzewka prowadzona przez wykwalifikowanego instruktora, który prowadzi ją w taki sposób, aby pobudzić układ oddechowy oraz krwionośny. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonej rozgrzewce, uczestnicy treningu w całości wykorzystują swój potencjał podczas sesji.
Następnie instruktor zwiększa obciążenie, żeby płynnie przejść do właściwego treningu, którego celem jest przejechanie trasy o konkretnej długości. Jazda może przebiegać po prostych odcinkach, wzniesieniach lub może być urozmaicona interwałami. Wszystko zależy od uczestników i dobranego dla nich programu – różnią się od siebie nie tylko intensywnością, ale również specyfiką jazdy.
Ostatnim etapem jest wyciszenie w postaci spokojnego pedałowania. Instruktorzy często zalecają, aby po treningu uczestnicy się rozciągnęli. Dzięki temu mięśnie zostaną stopniowo wychłodzone. Zazwyczaj jedne zajęcia indoor cyclingu trwają od pół do półtorej godziny.
Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze stacjonarnym?
Indoor cycling to ćwiczenia świetne dla osób w każdym wieku. Wszystko dlatego, że podczas treningu nie są obciążane stawy kolan, bioder czy pleców. To zasługa koła zamachowego znajdującego się w rowerze, a także możliwości zmiany tempa i obciążeń, co nie jest możliwe w przypadku klasycznej przejażdżki rowerem.
Dużą popularnością spinning cieszy się wśród kobiet, ponieważ w trakcie treningu pracują głównie mięśnie pośladkowe oraz mięśnie ud. Regularny trening umożliwia pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej z najbardziej kłopotliwych miejsc. Dodatkowo ćwiczenia wzmacniają mięśnie:
- grzbietu,
- brzucha,
- tułowia.
Dlaczego warto pracować jako instruktor indoor cycling?
Rower spinningowy znajduje się na wyposażeniu każdej siłowni. Co więcej, jest to sprzęt budzący zaufanie wśród klientów, którzy wielokrotnie korzystali z podobnej maszyny w wersji klasycznej. Ma to ogromny wpływ na liczbę chętnych uczestników zajęć prowadzonych przez doświadczonego instruktora. W połączeniu z wygodną pozycją podczas ćwiczeń, energiczną muzyką oraz szybkimi efektami, są to jedne z najpopularniejszych aktywności na siłowni.
Instruktor indoor cycling nie tylko nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony samych klientów, ale również na brak ofert klubów i ośrodków sportowych. Choć tego typu trening nie jest skomplikowany, wymaga wielu praktycznych wskazówek oraz opieki profesjonalisty, dlatego każdy klub musi posiadać w swoich szeregach wykwalifikowanego instruktora.
Duże zainteresowanie zajęciami przekłada się również na dużą ilość godzin, jakie miesięcznie instruktor poświęca na grupowe treningi. Tym samym generuje to dużo większe miesięczne wynagrodzenie niż w przypadku innych, bardziej skomplikowanych i mniej znanych sportów.
Kurs instruktora indoor cycling
Aspirujący instruktorzy indoor cyclingu mogą w dogodny sposób zrealizować kurs, który umożliwia podjęcie legalnego zatrudnienia m.in. w ośrodkach sportowych, kulturalnych czy klubach rekreacyjnych. Absolwenci kursu otrzymują niezbędne zaświadczenie instruktora sportu oraz certyfikat potwierdzający zdobycie wiedzy i umiejętności z tego zakresu.