Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/67/kurs-instruktora-samoobrony/src-BlogObro
Nauka samoobrony opiera się w głównej mierze nie tylko na części treningowej, czyli stricte fizycznej, ale też wplataniu w nią dogmatów filozoficznych. Te drugie spajają zasady zachowania się w trakcie ćwiczeń oraz w sytuacjach codziennych. To czego osoby szkolone nauczą się na zajęciach z samoobrony, to nie tylko siła uderzeń, ale ciosy powalające i umiejętność panowania nad sobą. Instruktor samoobrony powinien charakteryzować się chęcią odnalezienia swoistej harmonii życia u swoich uczniów. Przekazanie takiej umiejętności wiąże się z ciągłych pogłębianiem swojej wiedzy także z dziedziny psychologii, filozofii. Czy poprzez takie doskonalenie duszy i ciała można też godziwie zarobić?
Dla osób, które chcą nauczyć się samoobrony dwa lub trzy treningi w tygodniu to absolutne minimum, aby móc powtarzać i zapamiętywać pomocne chwyty. Po drugiej stronie znajduje się instruktor samoobrony, który powinien sprostać nauczycielskiemu wyzwaniu. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne, pasja do sztuk walki to narzędzia niezbędne do uprawiania tego zawodu. Początek edukacji to ukończenie kursu instruktorskiego. Po nim otrzymuje się uprawnienia, certyfikat, który pozwala na nic innego jak rozpoczęcie pracy w zawodzie instruktora samoobrony.
Można wówczas pracować w ośrodkach rekreacyjnych, koloniach oraz obozach. Niewykluczone, że znajdzie się też etat w komercyjnych klubach sportowych. Na tę chwilę bardzo dobrze wyglądają zarobki dla instruktorów samoobrony. Miesięczna pensja może wynieść nawet 5000 złotych i jest to systematyczny zarobek przez cały rok. Najlepszą metodą na szybki wzrost zarobków jest założenie prywatnej szkoły samoobrony. To trudny biznes, ale przynoszący satysfakcjonujące dochody. Prowadząc taką działalność jednak trzeba być szczególnie elastycznym, łącząc elementy tradycji z nowoczesnością.
Na start potrzebny jest odpowiedni budżet, aby wynająć lokal oraz odpowiednia renoma, aby na prowadzonych zajęciach przybył komplet uczestników. Miejsce do treningu na początku można wynajmować na godziny. Za trening indywidualny można zapłacić nawet do 100 złotych za godzinę, w przypadku zajęć grupowych stawka jest znacznie niższa, może kosztować od 20 złotych wzwyż. Ważne też jest dopasowanie godzin zajęć do potrzeb klientów, wtedy też można zapomnieć o normowanym czasie pracy. Odpowiednie godziny, dni można też inaczej wycenić.
Jeśli ktoś decyduje się na otwarcie prywatnej szkoły samoobrony musi zdawać sobie sprawę, że większość placówek stanowiących konkurencję działa jako stowarzyszenia kultury fizycznej lub uczniowskie kluby sportowe. To działalności non profit, dzięki temu mogą ubiegać się o preferencyjne warunki wobec nieruchomości należących do Skarbu Państwa.
Ważny w tym zawodzie jest ciągły rozwój umiejętności i wiedzy. Warto próbować otwierać w prowadzonej szkole inne sekcje z podziałem na określone style sztuk walki. Wśród dzieci najchętniej wybieraną techniką jest judo. Z kolei u kobiet to karate. Instruktor samoobrony musi być wszechstronny także pod tym względem. Warto w przypadku zwiększenia frekwencji na zajęciach z grupami kobiet posiąść wiedzę na temat jogi. To pomysłowe połączenie może poskutkować większą frekwencją na treningach. Symptomem naszych czasów jest fakt, że sztuki walki i fitness przyciągają się z obu stron. Prowadząc własną działalność gospodarczą można także zawrzeć współpracę z klubami fitness. Ich właściciele często współpracują z instruktorami samoobrony.
W poszukiwaniu pracy nie można jednak iść drogą na skróty. Od instruktorów samoobrony wymaga się właściwych kompetencji i doświadczenia. Brak posiadanych kwalifikacji może odbić się na zbudowanym wizerunku. Poszerzanie wiedzy jest najważniejsze i pozwala na zwiększenie swojego zarobku z prowadzenia zajęć samoobrony. Szacuje się, że instruktor samoobrony zarabia średnio 3500 złotych netto miesięcznie. Do takiej kwoty można dojść tylko w przypadku, jeśli ten zawód stanie się głównym zajęciem. Organizowanie kursów zwiększa szanse w branży rekreacyjno-sportowej, w której klienci zmieniają często swoje potrzeby. Nie zmienia to faktu, że wobec instruktorów samoobrony wymaga się samodoskonalenia. Takiego nauczyciela uczniowie są w stanie go docenić, czy to zatrudnionego na etacie czy też prowadzącego własną działalność.