Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021
Temat dosyć często przewijający się po forach sportowych, dlatego poświęćmy chwilę czasu na to, by w kilku zdaniach, tajemnica związana z zażywaniem kreatyny została obalona.
W jaki sposób przyjmować dzienne dawki kreatyny? Nie znajdziemy jednej odpowiedzi, bowiem systematyka organizacji i wykorzystania kreatyny wewnątrz ciała, zależne są od intensywności treningu i prowadzonej na co dzień diety. Krótko mówiąc, jest to sprawa indywidualna. Powstały jednak popularne metody zażywania kreatyny, co więcej, przetestowane na prawdziwych sportowcach. Decydując się na jedną z nich, praktycznie rzecz biorąc uzyskamy ten sam efekt z niewielką różnicą.
1. Kreatyna powinna być zażywana w dni treningowe w ilości maksymalnej do 10 gram. Niniejszą dawkę należy podzielić na dwie porcję, przyjmowane w godzinach porannych (najlepiej na czczo) oraz bezpośrednio po treningu. Tak więc 5g z rana i po ćwiczeniach. W tym czasie organizm będzie uwalniał w trakcie treningu energię, a tuż po, przyspieszy regenerację uszkodzonych włókien mięśni. W przerwach pomiędzy treningami w zupełności wystarczy jedna łyżeczka rozpuszczona w wodzie lub soku.
2. Drugi sposób ma wiele wariancji w odniesieniu do czasu spożywania. Jedna dawka o masie 10g może być przyjmowana przed treningiem lub do godziny czasu po jego zakończeniu.
3. Jeżeli cykl spożywania jest ustalony długoterminowo, a więc powyżej 7-8 tygodni, proponowaną dawką jest 3-4 gram każdego dnia, podczas którego wzmożona jest aktywność fizyczna.
Jeżeli boisz się, że przekroczysz „dozwoloną” ilość spożywanej kreatyny, możesz przestać się martwić. To, co nie zostanie wchłonięte przez organizm, automatycznie wyleci z obiegu wraz z moczem.