Kurs instruktora brydża sportowego. Czas pracy i czas pieniędzy, czyli gdzie przyszli instruktorzy mogą podjąć pracę

Chcąc zostać instruktorem brydża sportowego przede wszystkim należy znać podstawy tego sportu i mieć pewność, że on nas naprawdę interesuje. Nie można być bowiem dobrym i profesjonalnym instruktorem sportu, którego się nie lubi i wykonuje go tylko i wyłącznie dla zarobku i dużych możliwości związanych z wyborem miejsca pracy. Jeśli jednak jednym z naszych zainteresowań jest właśnie ta gra karciana, to warto pomyśleć o zrobieniu kursu instruktorskiego. Dzięki temu będziemy robili w życiu to co lubimy, a jak mówi stare porzekadło „jeśli będziesz robił to co kochasz, to nie przepracujesz w swoim życiu ani jednego dnia”.

Podczas kursów instruktorskich jego uczestnicy uzyskują wszechstronną wiedzę, między innymi tą dotyczącą samej gry, jej technik, jak również historii tej dyscypliny sportowej, jej kierunków rozwoju, metodyki, przepisów walki sportowej a także prowadzenia treningów i zawodów oraz metodyki. Aby móc przystąpić do kursu kandydat na instruktora musi być pełnoletni, mieć ukończoną przynajmniej szkołę średnią , oraz nie może być karany.
Po ukończonym kursie instruktora brydża sportowego przyszli trenerzy muszą zdać egzaminy końcowe. Jeśli uzyskają na nich wyniki pozytywne, wtedy otrzymują uprawnienia pozwalające im na prowadzenie treningów oraz organizowanie i prowadzenie turniejów brydżowych. Co więcej instruktor taki może być też nauczycielem teoretycznym udzielającym korepetycji z wiedzy na temat podstaw i zasad tej gry. Aczkolwiek jeśli chce na przykład nauczać w szkołach, to oprócz uprawnień instruktorskich musi wtedy posiadać również wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym.

Szkoła to nie jedyne miejsce, w którym może pracować taki trener. Pracę na tym stanowisku oferuje obecnie coraz więcej ośrodków rekreacyjnych oraz sanatoriów, szczególnie tych, które kierują swoją ofertę do osób starszych, seniorów, ale także i młodych. Instruktorzy brydża sportowego mogą też samodzielnie organizować wczasy i obozy dotyczące tej dyscypliny, zarówno w polskich jak i zagranicznych ośrodkach wypoczynkowych. Zazwyczaj podczas takiego urlopu jego uczestnicy mogą sami zdecydować, do której grupy brydżowej chcą należeć, czy do tej zaawansowanej czy dla początkujących.

Kolejną opcją zawodową dla instruktorów brydża sportowego jest przygotowywanie swoich kursantów do meczy i turniejów. Polacy po raz pierwszy wzięli udział w rozgrywkach międzynarodowych brydża sportowego w 1957 roku, od tego czasu robią to regularnie. Początki tego sportu w naszym kraju sięgają jednak roku 1932, kiedy to odbył się pierwszy „Wszechpolski Turniej Brydżowy”.

Część instruktorów otrzymuje też propozycję współpracy z różnymi zarejestrowanymi organizacjami brydżowymi, zarówno tymi krajowymi jak i międzynarodowymi. To, w której z nich zostanie on zatrudniony zależy tylko i wyłącznie od jego wiedzy i kwalifikacji, które powinien podnosić.

Spora ilość trenerów zakłada też swoją działalność gospodarczą i prowadzi indywidualne zajęcia nauki brydża i doskonalenia umiejętności tej gry karcianej. Prowadzą wtedy albo zajęcia indywidualne, albo w grupach, a czasem i przez nowoczesne formy komunikacji jakim jest na przykład Skype.

Od miejsca i formy zatrudnienia zależy czas pracy i zarobki instruktora brydża. Wiadomym jest, że jeżeli wybrał on samozatrudnienie to sam ustala sobie stawki godzinowe bądź za prowadzone kursy, a także godziny swojej pracy. Inaczej ma się sytuacja jeśli pracuje u kogoś. Wtedy może być on zatrudniany na umowę o pracę lub zlecenie. Od rodzaju umowy zależą więc jego godziny pracy, zarobki i zadania, które musi wykonać. Średnia stawka godzinowa instruktora to kilkanaście złotych netto za godzinę.