Kurs instruktora gimnastyki artystycznej. Czy każdy może nim zostać?

Gimnastyka artystyczna jest dziedziną sportu kierowaną przede wszystkim do dziewczynek. Od 1984 roku jest to również jedna z dyscyplin olimpijskich. Polega ona na opracowaniu i zatańczeniu odpowiedniej choreografii do muzyki, na którą składają się ćwiczenia z takimi akcesoriami jak: szarfa, hulaj-hop, skakanka i piłka. Gimnastyka artystyczna coraz częściej wprowadzana jest także do szkół, w ramach zajęć z wychowania fizycznego. Natomiast dziewczęta, które planują uprawiać ten sport profesjonalnie, mogą poszukać takich zajęć w Domach Kultury i klubach fitness.

Im wcześniej dziewczynka zacznie trenować gimnastykę artystyczną, tym lepiej, bowiem im mniejsze dziecko tym bardziej jest giętkie. Dodatkowo sport ten uprawiany regularnie, w wieku wczesnoszkolnym, zapobiega wadom rozwoju fizycznego, takim jak: skrzywienie kręgosłupa, koślawość stóp i kolan oraz płaskostopie. Dziewczęta trenujące gimnastykę artystyczną, w okresie dojrzewania, zauważają, że ich ciało równomiernie się kształtuje, sylwetka nabiera ładnych proporcji, zmniejsza się bolesność miesiączek (wpływ na to ma ogólny wysiłek fizyczny), mają lepszą kondycję niż rówieśniczki i są od nich bardziej sprawne, a także zwiększa się u nich świadomość i akceptacja własnego ciała. Bez względu na wiek, dziewczęta uprawiające ten sport, poruszają się z gracją, utrzymują prawidłową postawę zarówno podczas siedzenia jak i chodzenia oraz wzmacniają się im mięśnie, rozwija pamięć ruchowa, oraz koordynacja ruchów.

Aby osiągnąć u dzieci, wszystkie te pozytywne efekty gimnastyki artystycznej, od instruktorów tego sportu wymaga się, dużego stopnia profesjonalizmu. Tylko trener wyróżniający się odpowiednią wiedzą teoretyczną, jak również wysokimi kwalifikacjami praktycznymi, które poparte są stażem w tej dziedzinie sportu oraz indywidualnymi osiągnięciami, spowoduje, że młoda dziewczyna osiągnie sukces godny mistrzów olimpijskich. Instruktor gimnastyki artystycznej powinien także umieć współpracować z dziećmi i młodzieżą, rozumieć ich problemy, a także potrafić odpowiednio je motywować. Dlatego zanim zacznie nauczać młode adeptki tego sportu, sam musi ukończyć specjalny kurs, który można zrobić grupowo bądź indywidualnie. Szkolenie składa się zarówno z części teoretycznej, która prowadzona jest albo stacjonarnie, albo poprzez platformę e-learningową, oraz części praktycznej, którą prowadzą doświadczeni trenerzy. Chcąc uzyskać odpowiednie zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje instruktorskie, przyszły nauczyciel tego sportu, powinien pozytywnie zdać egzamin końcowy. Aczkolwiek aby do niego przystąpić musi być pełnoletni i posiadać przynajmniej wykształcenie średnie. Po zdobyciu tytułu instruktora gimnastyki artystycznej, osoba taka może samodzielnie prowadzić zajęcia zarówno w klubach sportowych, fitness, szkołach, przedszkolach, Domach Kultury, jak i w ramach własnej działalności gospodarczej.

Praca instruktora gimnastyki artystycznej nie należy jednak do najłatwiejszych. Trenowanie jednej gimnastyczki, tak aby osiągnęła sukces, trwa kilka lat. W ciągu nich, instruktor musi wykazać się przede wszystkim dużą cierpliwością i zapałem do swojej pracy. Musi również motywować do intensywnych ćwiczeń swoją kursantkę, bowiem powtarzanie jednego układu choreograficznego, do tej samej muzyki, po kilkadziesiąt razy na jednym treningu, może okazać się bardzo zniechęcające. Dodatkowo ceniony trener powinien rozpocząć zajęcia od wyczucia rytmu u gimnastyczki oraz prób opanowania przez nią ćwiczeń z dodatkowymi akcesoriami, które wzbogacają atrakcyjność każdej choreografii, łączącej w sobie zarówno elementy tańca klasycznego, jak i nowoczesnego.

Dobry instruktor, posiada w sobie zarówno pasję, jak i cechy znakomitego coacha. Odnalezienie w dziecku zamiłowania do tej dziedziny i zachęcenie go do bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, graniczy bowiem z cudem. Pomimo tak dużych wymagań, jakie stawia się przed instruktorami gimnastyki artystycznej, jest to praca pełna pasji i dająca wielką satysfakcję zawodową.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/143/kurs-instruktora-gimnastyki-artystycznej