Kurs instruktora samoobrony. Perspektywy pracy po ukończonym kursie.

W poszukiwaniu upragnionej pracy nie można iść drogą na skróty. Od instruktorów wymaga się właściwych kompetencji i doświadczenia. Osoby, którym udało się prześlizgnąć przez etap rekrutacji i otrzymały na podstawie niepełnych informacji (bądź zatajonych) etat, to w dość szybkim czasie ich wiedzę zweryfikują pierwsze dni w pracy. Brak posiadanych kwalifikacji odbije się na ich wizerunku oraz przyspieszy proces usunięcia pracownika z zajmowanego stanowiska. Problem tkwi w tym, że nauczyciele chcący rozpocząć pracę w roli instruktora danej dyscypliny, wykonują kursy przez wzgląd na otrzymanie legitymacji instruktora, a mniejszą uwagę poświęcają poszerzaniu swojej wiedzy, a przecież jest ona, jeśli nie najważniejsza, to bardzo pomocna podczas wykonywania obowiązków instruktora.

Organizacja kursów, w tym przypadku kursu instruktora samoobrony, spełnia rolę edukacyjną, dająca możliwość podjęcia pracy w renomowanych ośrodkach sportowych.
Osoby chcące rozpocząć swoją karierę w obszarze nauczania technik samoobrony, powinny do serca wziąć sobie jedną zasadę: „Kurs nie zagwarantuje pracy, jeśli osoba jej poszukująca będzie czekać na zaproszenie”. Branża usług rekreacyjno-sportowych jest bardzo dynamiczna i w związku z tym, aby odnaleźć się na rynku pracy trzeba stale aktualizować informacje dotyczące standardów zawodu instruktora. Zmieniają się potrzeby klientów, sposób organizacji zajęć oraz ich charakter, płace instruktorów i koszty usług. Wobec instruktorów samoobrony wymaga się samodoskonalenia się. Dopiero wówczas pracodawca doceni wartość kandydata i da mu szansę, choćby zapraszając go na rozmowę kwalifikacyjną. Później wszystko zależy od umiejętności prowadzenia rozmowy i sprzedania swojej marki.

Ukończenie kursu instruktora samoobrony otwiera wiele możliwych ścieżek kariery. Na początek należy zastanowić się nad formą pracy, jaką chcemy wykonywać, tzn. pracując na etacie lub poprzez samozatrudnienie. Każda z dróg jaką obierzesz zadecyduje o zarobkach i obowiązkach. Pomijając jednak otwarcie własnego biznesu, gdyż ten podlega całkowicie pod właściciela, a więc przemyślany kierunek działalności uderzający w konkretną docelową grupę klientów (są wynikiem biznesowej strategii), praca na etacie sprowadza się do wyboru jednego pracodawcy lub kilkunastu miejsc, w których możemy wykonywać różne zadania z odmiennym targetem usługobiorców. Do takich miejsc należą kluby sportowe, placówki wychowawcze, ośrodki kultury czy rekreacji. Posiadając dodatkowe kwalifikacje pedagogiczne, można prowadzić zajęcia na obozach lub koloniach.

Techniki samoobrony to metody walki opracowane na pograniczu ataku i unieszkodliwiania przeciwników. Mogą zostać wykorzystane zarówno w ramach doskonalenia obrony własnej, ale również stanowią uzupełnienie dla pozostałych form sztuk walk, jak np. Krav Maga, MMA. Każda z tych dziedzin posiada charakterystyczne techniki obrony i ataku. Aczkolwiek są względem siebie niemalże transparentne, co pozwala przenieść z jednej dyscypliny na drugą sposoby wyprowadzania ciosów nogami i rękoma, obrony przed uderzeniami i pracy ciała w pozycjach stojących i dolnych. Z powodzeniem sportowcy uprawiający MMA wykorzystują ciosy i taktykę samoobrony, których podstawą do zastosowania jest potrzeba szybkiej reakcji na działanie przeciwnika. Otwiera to kolejne możliwości nawiązania współpracy z zawodowymi sportowcami, a także ze szkołami i klubami sportowymi, które zamierzają kształcić swoich podopiecznych w sposób wszechstronny. Taktyka walki w odniesieniu do sytuacji zagrożenia życia, a amatorskich bądź zawodowych walk MMA różnią się od siebie pod wieloma aspektami, jednak możliwości jakie niesie ze sobą poznanie technik samoobrony pozwala być przygotowanym na każdą okoliczność.