Kurs instruktora squasha. Od sportowca do instruktora dzieli cię tylko jeden krok.

Squash do niedawna uznawany był za jedną z najbardziej elitarnych dyscyplin sportowych. Przemawiały za tym wysokie koszty związane z niezbędnym do jego uprawiania sprzętem i wynajęciem miejsca. Kilkanaście lat temu jedynie w większych miastach w Polsce ilość dostępnej infrastruktury sportowej pozwalała zapisać się w dogodnych godzinach na trening lub towarzyskie spotkanie z rakietami w dłoniach. Nie w każdym regionie naszego kraju squash uchodził za atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu, ale powodem tej sytuacji był ogólny brak wiedzy, niski stopień propagowania tej dyscypliny wśród młodzieży, czy dorosłych oraz mała liczba instruktorów. Dzisiaj squash stał się na tyle popularny, że zarezerwowanie wolnego kortu graniczy z cudem. Na szczęście powstaje coraz więcej ośrodków sportowych stawiających na jakość i zadowolenie swoich klientów. Każdego roku otwierają się nowoczesne „klatki” do squasha, nie tylko w dużych konglomeracjach miast, ale również w miejscach o mniejszym zagęszczeniu ludności. Przybywa wielu nowych graczy, którzy już po pierwszej godzinie spędzonej na korcie, zdają sobie sprawę z tego, jak sporo może zaoferować im squash. Na uwagę zasługuje fakt, że jest w stanie zastąpić wszystkie inne aktywności ruchowe. Z pozoru zwykła gra między dwojgiem osób, polegająca na naprzemiennym odbijaniu od ściany niewielkiej piłki, to tak naprawdę niepodobna do innego sportu, wytrawna rozrywka i rozgrywka. W kategoriach fizycznych squash oferuje poprawę kondycji, szybkości, zwrotności, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie wytrzymałości ciała i utrzymanie atletycznej sylwetki. To jednak nie wszystko. Squash można porównać do zmagań szachowych. W trakcie gry nie należy tylko odbijać piłkę i biegać w kółko rywala, zacierając przy tym ulubioną parę halówek. Trzeba wiedzieć, jak uderzyć, z jaką siłą posłać piłkę na boczną ścianę i jak poruszać się po polu gry. Regularny trening połączony z nauką będzie skutkować osiągnięciem lepszej techniki i stylu gry, ale w tym celu trzeba udać się na zajęcia do doświadczonego instruktora squasha.

Każdy instruktor to inna osobowość, aczkolwiek wszyscy nauczyciele posiadają porównywalny zestaw cech, który przydaje się w ich pracy. Muszą być odpowiedzialni za swoich uczniów, dbać o ich komfort i stały progres nauczania. Lekcje z wychowankami służą w celu nauki zasad gry, techniki i podstaw taktycznych. Instruktor ma za zadanie przekazać niezbędne minimum wiedzy, która z czasem będzie poszerzana i wykorzystywana w praktyce. Poprzez odpowiednią współpracę zyskują zarówno uczeń jak i jego mentor. Wzrasta mentalne nastawienie do uprawiania sportu, motywacja do kontynuowania zajęć, a te elementy są najważniejsze, by ciągle doskonalić się i poprawiać swoją skuteczność gry. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie się w roli nauczyciela i posiadanie umiejętności komunikacyjnych. Wiedza o sporcie to kolejny wskaźnik, według którego ocenia się rangę instruktorów. Nawet jeśli nie posiadasz potrzebnych narzędzi pracy, to nic straconego. Dostępny jest bowiem dla wszystkich specjalistyczny kurs instruktora squasha, który przygotowuje do samodzielnej organizacji zajęć. W trakcie kursu poruszane są kwestie metodyczne oraz pedagogiczne, m.in.: metodyka nauczania, rodzaje uderzeń, demonstrowanie odbić, umiejętność stopniowania trudności ćwiczeń, znaczenie rozgrzewki, strategia rozwoju podopiecznych.

Po ukończeniu specjalistycznego kursu otwiera się przed tobą droga do podjęcia pracy zawodowej. W szkółkach squasha, komercyjnych klubach sportowych, ośrodkach rekreacji, nigdy nie będzie dość nowych instruktorów. Wraz z przybywającą rzeszą pasjonatów będzie kontynuowany proces rekrutacji na nowych nauczycieli squasha. A jeśli mowa o pracy to warto również porównać wasze oczekiwania względem przyszłych zarobków. Te mogą sięgać nawet 60-100 zł za godzinę pracy. Czy brzmi dosyć interesująco? Raczej tak, więc już dziś zaplanuj sobie, co chcesz robić następnego dnia – jeszcze raz rozegraj partię squasha i zapisz się na kurs.