Metoda Mulligana, czyli fizjoterapia nie musi być bolesna

kurs tapingu online

Istnieje wiele technik fizjoterapeutycznych, które udowadniają, że efektywna terapia wcale nie musi iść w parze z nieprzyjemnym uczuciem. Jedną z nich jest metoda Mulligana stosowana w celu przywrócenia prawidłowego zakresu ruchu w stawach, a także wyeliminowania dolegliwości bólowych. W tym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega ten rodzaj terapii i dlaczego tak wielu pacjentów oraz fizjoterapeutów się na nią decyduje. 

Do czego przyczynił się Brian Mulligan? Metoda terapeuty manualnego stosowana do dziś

Metoda, którą w 1986 roku opracował terapeuta manualny pochodzący z Nowej Zelandii, szybko zyskała na popularności, co 12 lat później doprowadziło do utworzenia MCTA, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Koncepcji Mulligana. Jego celem jest standaryzacja zasad oraz zrzeszanie instruktorów stosujących tę technikę.

Aktualnie metoda Mulligana jest ceniona na całym świecie jako efektywny sposób leczenia różnych dolegliwości bólowych w różnych obszarach ciała. Składa się z ponad 160 terapeutycznych technik skupiających się na poprawie biomechaniki stawów, a także normalizacji napięć otaczających tkanek

ZAPISZ SIĘ NA KURS TAPINGU I POZNAJ METODY ZWALCZANIA BÓLU U SWOICH KLIENTÓW

Metoda Mulligana – kluczowe techniki

Podczas ćwiczeń metodą Mulligana terapeuta dobiera odpowiedni kierunek ślizgu, kompresję lub trakcję w stawie, a następnie pacjent wykonuje ograniczonych ruch w stawie z utrzymywaną mobilizacją. Nie może on sprawiać bólu – może powodować jedynie niewielki dyskomfort w trakcie wykonywania mobilizacji. 

Do najważniejszych technik stosowanych przede wszystkim w obszarze kręgosłupa zalicza się:

  • MWM (Mobilisation with Movements), czyli mobilizację stawu połączoną z ruchem – polega na wykonaniu przez terapeutę mobilizacji w stawie obwodowym, co przy jednoczesnej aktywności pacjenta przynosi szybkie i długotrwałe efekty;
  • NAG (Natural Apophyseal Glides), czyli naturalny ślizg oscylacyjny – to bezpieczna i prosta technika wykonywana na odcinku piersiowym, lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa; od połowy do końca zakresu ruchu w stawie międzywyrostkowym jest wykonywana bez aktywnego ruchu pacjenta;
  • SNAG (Sustained Natural Apophyseal Glides), czyli przedłużone naturalne ślizgi oscylacyjne – terapeuta w tym przypadku doprowadza do mobilizacji stawu w odcinku szyjnym z udziałem aktywnego ruchu pacjenta; tego typu aktywności mogą być wykonywane samodzielnie w ramach autoterapii.

Mulligan – metoda pomagająca przy wielu schorzeniach

Połączenie powyższych technik sprawia, że metoda Mulligana okazuje się bardzo skuteczna przy wielu różnych ograniczeniach ruchomości stawów oraz dolegliwościach bólowych. Świetnie sprawdza się w terapii kręgosłupa, problemach z barkiem, kolanem, a także w leczeniu urazów nadgarstków i stawów skokowych.

Ze względu na to, że technika opracowana przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę bazuje na bezbolesnej mobilizacji połączonej z aktywnym ruchem, jest lepszym wyborem, gdy klasyczne metody wywołują dyskomfort lub uciążliwy ból. Przez łagodne podejście i wysoką skuteczność, jest preferowana przez pacjentów, którzy obawiają się nieprzyjemnego uczucia w trakcie terapii manualnej. 

Metoda Mulligana a integracja z innymi technikami rehabilitacji

Aby dodatkowo zwiększyć skuteczność leczenia oraz przyspieszyć proces rekonwalescencji, wielu specjalistów łączy metodę Mulligana z innymi technikami rehabilitacyjnymi, jak np. taping, masaż czy ćwiczenia wzmacniające. 

Bardzo dobre rezultaty można osiągnąć w połączeniu bezbolesnej mobilizacji, wykorzystując specjalne plastry, dzięki którym można utrwalić uzyskane efekty terapii i zapobiec nawrotom bólu. Taping dynamiczny po zastosowaniu metody Mulligana wspiera utrzymanie poprawionego zakresu ruchu, stabilizując stawy i zapobiegając ich ponownemu przemieszczeniu.

metoda mulligana

Kurs Instruktora Tapingu online – zwiększ zakres swoich kompetencji

Pracujesz jako fizjoterapeuta lub dopiero zaczynasz swoją karierę w tym perspektywicznym zawodzie? Jeśli chcesz rozszerzyć swoje umiejętności w zakresie metody Mulligana oraz innych technik bezbolesnej terapii, świetnym wyborem będzie „Kurs Tapingu” online, który zrealizujesz dzięki Polskiej Akademii Kultury i Sportu.

Zagadnienia, które pojawiają się trakcie nauki, pozwolą Ci poprawić efekty lecznicze oraz kondycję Twoich pacjentów. Podczas kursu poznasz nie tylko metodę Mulligana, ale również:

  • patofizjologię i klasyfikację bólu;
  • test według Derbolowskiego;
  • metody tapingu kinezjologicznego, medycznego i rehabilitacyjno-sportowego.

Więcej na temat zagadnień poruszanych w trakcie nauki dowiesz się z naszego artykułu.

Jako absolwent zdobędziesz dokumentację zgodną z wymogami MEiN, a także certyfikat – zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dzięki temu z łatwością potwierdzisz posiadane kompetencje w miejscu pracy. Zapisz się na kurs i zdobądź umiejętności, dzięki którym połączysz kilka skutecznych technik i przyczynisz się do lepszych efektów osiąganych przez Twoich klientów.