Na czym polegają skoki narciarskie?

skoki narciarskie

Skoki narciarskie są zimową dyscypliną sportu, która od lat przyciąga miliony widzów przed ekrany telewizorów oraz na skocznie całego świata. Moment, w którym skoczek odrywa się od progu i szybuje w powietrzu, nieustannie budzi zachwyt i ekscytację. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jednak, na czym polegają skoki narciarskie i co decyduje o długości oraz stylu każdego lotu? Poznaj najważniejsze zasady oraz przepisy dyscypliny, w której polscy zawodnicy osiągnęli historyczne wyniki.

Co to skoki narciarskie? Poznaj najważniejsze fazy skoku

Od momentu pojawienia się profesjonalnych skoczni dyscyplina ta przyciąga kibiców swoją widowiskowością, którą zawdzięcza świetnie wyszkolonym zawodnikom. Skoki bazują przede wszystkim na bardzo dobrej sprawności motorycznej, na czele z prędkością oraz dynamiką ruchu, która umożliwia szybować w powietrzu na jak największą odległość.

ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZOSTAŃ INSTRUKTOREM LUB TRENEREM SPORTÓW ZIMOWYCH

Jeśli zastanawiasz się, co to skoki narciarskie, musisz wiedzieć, że jest to sport, w którym zawodnicy wyposażeni w odpowiedni sprzęt, w tym przede wszystkim kask, aerodynamiczny kombinezon, buty oraz specjalne narty wykonują skok podzielony na cztery najważniejsze fazy:

  • Dojazd do progu – w tym momencie zawodnik nabiera odpowiedniej prędkości na rozbiegu, od której w dużej mierze zależy odległość całego skoku. Kluczowa jest w tej fazie stabilna i aerodynamiczna pozycja, minimalizująca opór powietrza. 
  • Odbicie – to najkrótsza faza skoku (szacuje się, że trwa około ¼ sekundy), dlatego bardzo ważna jest koncentracja i wyczucie odpowiedniego momentu. Odbicie wykonane za wcześnie, zbyt późno bądź bez odpowiedniej siły, nie pozwoli osiągnąć optymalnej wysokości oraz trajektorii lotu.
  • Lot – to najważniejsza i zarazem najbardziej widowiskowa faza skoku, w której skoczek unosi się w powietrzu, przyjmując nartami charakterystyczną pozycję w kształcie litery „V”. Podczas tej fazy musi zareagować na zmieniający się wiatr, co wymaga ogromnej precyzji oraz doświadczenia. 
  • Lądowanie oraz odjazd – to element techniczny, który z jednej strony gwarantuje bezpieczne zakończenie skoku, a z drugiej wpływa na końcową ocenę sędziowską.

Na czym polegają skoki narciarskie? Te aspekty wpływają na wynik

A jeśli o ocenach sędziowskich mowa, warto zaznaczyć, że zarówno w konkursach indywidualnych, jak i drużynowych liczy się:

  • Odległość – każda skocznia posiada punkt konstrukcyjny, którego osiągnięcie sprawia, że zawodnik otrzymuje 60 punktów (na skoczniach normalnych) lub 120 punktów (na skoczniach mamucich, które pozwalają poszybować na odległość przekraczającą nawet 250 metrów). Przykładowo obiekt w Zakopanem posiada punkt konstrukcyjny znajdujący się na odległości 125 metrów. Jeśli skoczek odda dłuższy skok, otrzymuje dodatkowo punkty za każdy dodatkowy metr. Gdy zawodnik uzyska mniejszą odległość, punkty od wyjściowych 60 są odejmowane. 
  • Styl – oceniany jest przez pięciu sędziów, którzy mogą przyznać od 0 do 20 punktów za opisane wcześniej fazy skoku. Do ogólnej noty nie wlicza się najwyższa i najniższa punktacja, a jedynie 3 „środkowe”.
  • Punkty za wiatr lub zmianę belki startowej – od 2009 roku przyznawane są dodatnie oraz ujemne punkty za wiatr, a także zmianę wysokości belki startowej.

Na czym polegają skoki narciarskie? Najważniejsze informacje

Konkursy indywidualne składają się z dwóch serii (wyjątkiem są złe warunki atmosferyczne, które uniemożliwiają rozegranie drugiej serii – wówczas uznaje się wynik z pierwszej serii). W zawodach startuje 50 zawodników, a 30 z najlepszym rezultatem kwalifikuje się do drugiej serii, zdobywając tym samym punkty wliczające się do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Konkurs wygrywa skoczek, który łącznie uzyska największą ilość punktów.

Zimowy sport narodowy – sukcesy polskich skoczków

Skoki narciarskie od lat cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością dzięki spektakularnym sukcesom naszych zawodników. Oprócz legendy tego sportu, jakim niewątpliwie jest Adam Małysz, czyli zdobywca czterech Kryształowych Kul, a także licznych medali mistrzostw świata oraz igrzysk olimpijskich, sukcesy odnosił również Kamil Stoch czy Piotr Żyła. 

Wkład w drużynowe sukcesy Polaków mimo młodego wieku miał także Klemens Murańka, który zdobył w 2015 roku brązowy medal na Mistrzostwach Świata w szwedzkim miasteczku Falun. Były reprezentant Wisły Zakopane triumfował wielokrotnie także indywidualnie, zdobywając m.in. srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów w 2013 roku.

Na czym polegają skoki narciarskie

Chcesz zacząć szkolić przyszłych mistrzów? Zostań instruktorem!

Chcesz inspirować młode talenty i kształtować przyszłych mistrzów? Zostań instruktorem sportów zimowych i otwórz przed sobą drzwi do wyjątkowej kariery! Praca instruktora to nie tylko możliwość dzielenia się swoją pasją, ale także satysfakcja z obserwowania, jak podopieczni rozwijają swoje umiejętności i osiągają sukcesy

Jako instruktor zyskasz także okazję do pracy w malowniczych ośrodkach narciarskich i uczestniczenia w prestiżowych wydarzeniach sportowych. Dodatkowo rozwiniesz swoje kompetencje interpersonalne, zyskując cenne doświadczenie w prowadzeniu zajęć i motywowaniu innych. To idealna ścieżka, jeśli chcesz łączyć pasję do sportu z dynamiczną i pełną wyzwań pracą.

Interesują Cię inne dyscypliny charakterystyczne dla tej pory roku? Zobacz, jakie są sporty zimowe!

Kursy instruktorskie – sporty zimowe, które znajdziesz w naszej ofercie, możesz zrealizować online. Dzięki temu będziesz mógł w łatwy sposób pogodzić naukę z pracą lub innymi obowiązkami czy aktywnościami. To świetna propozycja, jeśli chcesz zdobyć niezbędne przygotowanie do pracy z dowolnego miejsca oraz w dogodnych dla Ciebie porach. Wybierz kurs dla siebie i rozpocznij pracę z aspirującymi mistrzami w sportach zimowych. Więcej na temat atrakcyjnych dyscyplin przeczytasz na naszym blogu.