Kurs instruktora gimnastyki. Poważne małe sprawy

Zaktualizowano dnia 12 października 2021

Mówi się, że dzieci to nasza przyszłość. W tym prostym stwierdzeniu jest dużo prawdy. To, co uda się przekazać młodym umysłom będzie miało istotne znaczenie. Zadecyduje o tym, czy poradzą sobie w wielkim świecie. Popychanie ich w dobrym kierunku sprawi, że czymś się zainteresują i będą rozwijać. Zdobywanie wiedzy oraz poszerzanie umiejętności praktycznych mają wielki udział w przeobrażaniu się dziecka w osobę dojrzałą. Na drodze ku dorosłości naszych pociech należy równocześnie zadbać o właściwy poziom zdrowia i przyrost ciała. Zachowanie harmonii pomiędzy aktywnością fizyczną i umysłową jest gwarantem prawidłowego rozwoju dziecka.

Zdarza się, że na poziomie embrionalnym dzieci otrzymują w spadku po swoich rodzicach niekorzystne cechy fizyczne. Dominujące wśród schorzeń, jak np.: płaskostopie, niedorozwój mięśni, kręgosłupa, mogą w znacznym stopniu ograniczać ruchowość i dynamikę życia. Dysfunkcje te mogą również przyczynić się do stworzenia blokad w psychice z powodu porównywania się do innych dzieci. Pielęgnowanie niskiej samooceny będzie prowadzić do trwałych zaburzeń mózgu i zanikania potrzeb socjalizacji z rówieśnikami.
To tylko kropla w morzu gorzkich słów. Nieuwaga rodziców i brak czasu dla swoich dzieci stanowią kolejny punkt zmartwień. Od najmłodszych lat organizm dziecka adaptuje się do codziennych zachowań. Mniej więcej znaczy to tyle, że jeśli spędza zbyt dużo czasu przy komputerze lub innych zajęciach, podczas których jego sylwetka narażona jest na dłuższe utrzymanie ciała w nienaturalnej pozycji, może to wpłynąć na ogólną jakość zdrowia i zły rozrost kości bądź ich usztywnienie.

Jeśli dojdzie do takich problemów pozostaje do zrobienia tylko jedna rzecz. Zapisanie dziecka na szkolne zajęcia gimnastyki korekcyjnej. W trakcie zajęć pod czujnym okiem specjalisty do spraw wad postaw i prawidłowej motoryki, dzieci wykonują opracowany zestaw ćwiczeń mających przywrócić naturalną zdolność ruchową. Dlatego bardzo ważna jest rola instruktora gimnastyki korekcyjnej, gdyż ma on za zadanie utrwalać u dzieci nawyki, które pozwolą na odzyskanie pełnej sprawności ciała.

Instruktor gimnastyki korekcyjnej oprócz organizacji zajęć indywidualnych i grupowych, udziela porad rodzicom w kwestii unikania wykonywanych przez dzieci czynności, które mogą prowadzić do jeszcze większych patologii organizmu. Poleca także opracowane indywidualnie dla każdego z uczestników zajęć ćwiczenia wspomagające i angażujące partie ciała, które wymagają korekcji. Instruktor podczas codziennych obowiązków przede wszystkim koncentruje się na schorzeniach ciała i przygotowuje program ćwiczeń mających zapobiec dalszym deformacjom konkretnych partii ciała. Od tego bowiem zależeć będzie późniejszy rozwój dziecka uwzględniający problemy zdrowotne. Należy podkreślić, że praca instruktora nie koniecznie dotyczyć będzie jedynie organizacji zajęć z osobami niepełnoletnimi. Jego klientami mogą być dorośli, którzy zmagają się z podobnymi bolączkami kręgosłupa lub innych części ciała. Nie tylko tych nabytych i nieleczonych w drodze dorastania, ale również będących wynikiem nieszczęśliwych zdarzeń. W tym przypadku instruktor zajmuje się rekonwalescencją podopiecznych.

Wiedzę instruktora nt. zwyrodnień ciała i sposobów ich leczenia warunkuje zatem zdobyte wykształcenie i ukończony specjalistyczny kurs. W szczególności kurs instruktora gimnastyki korekcyjnej, który jest niezbędny do podjęcia pracy w placówkach oświatowych, instytucjach rekreacyjnych bądź klubach sportowych i fitness. Przedszkola i szkoły mogą być głównym miejscem zatrudnienia instruktorów, ponieważ w ramach rozporządzeń programu Ministra Sportu i Turystyki i Ministra Edukacji, w placówkach edukacyjnych zaleca się organizację zajęć gimnastyczno-korekcyjnych dla dzieci. Chętnych rodziców, którzy zechcą zapisać swoje pociechy nie zabraknie. Wręcz przeciwnie, z uwagi na samą profilaktykę zdrowia dzieci, lista z nazwiskami będzie coraz dłuższa.