Zaktualizowano dnia 27 marca 2023
W dobie nieustannego postępu farmakologicznego istnieje coraz więcej skutecznych metod leczenia oraz wspomagania osób borykających się z różnego rodzaju schorzeniami czy dysfunkcjami. W celu uzupełnienia klasycznych form leczenia, od pewnego czasu wykorzystuje się z powodzeniem także naturalne formy terapii. Jedną z nich jest kontakt z alpakami.
Choć są to zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej, farma alpak jest coraz częściej spotykana również w Polsce. Wraz z rosnącym zainteresowaniem alpakoterapią, wzrasta zapotrzebowanie na osoby posiadające wiedzę na temat prowadzenia farmy, a także zajęć w towarzystwie tych niezwykle uroczych zwierząt.
Dlaczego alpaka to świetny towarzysz podczas terapii?
Alpaki są ssakami z rodziny wielbłądowatych, często mylonymi z lamami – ich bliskimi krewnymi. Pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie pierwotnie zamieszkiwały góry Andy. Szybko jednak przystosowały się również do naszego klimatu, gdzie żyje im się bardzo dobrze. Przede wszystkim dzięki osobom, które posiadają odpowiednią wiedzę na temat ich pielęgnacji, odżywiania oraz zachowania.
Z uwagi na ich przyjazny charakter oraz towarzyskie usposobienie, są świetnymi partnerami terapii zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jednym z ważniejszych atutów jest ich niezwykle miękka wełna o hipoalergicznych właściwościach, która gwarantuje niesamowite doznania – przede wszystkim sensoryczne.
Terapia na farmie alpak
Alpakoterapia to jedna z dziedzin zooterapii (animaloterapii), która aktualnie cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko wśród pacjentów, ale i samych terapeutów. Obcowanie z tymi przyjaznymi zwierzętami z reguły odbywa się na farmie alpak, ponieważ zwierzęta najlepiej czują się w swoim, dobrze znanym środowisku.
Kontakt z nimi wykazuje działanie terapeutyczne szczególnie w przypadku osób z:
- nerwicą,
- depresją,
- zespołem Downa,
- mózgowym porażeniem dziecięcym,
- zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Wielu aspirujących hodowców alpak zauważa potencjał takiego przedsięwzięcia, ponieważ popularność tego gatunku wpłynęła również na cenę i dostępność. Ile kosztuje alpaka aktualnie? Średni koszt zakupu wynosi od 8 do 10 tysięcy złotych, jednak istnieją również alpaki lepszej klasy, za które można zapłacić nawet 20 tysięcy.
Sesja z alpakami – pozytywne rezultaty
Osoby prowadzące terapię na farmie alpak dostosowują zajęcia do potrzeb i możliwości pacjentów. Jeśli uczestnikami są dzieci, najczęściej sesje z alpakami pozwalają ćwiczyć dużą i małą motorykę, wprowadzać elementy Integracji Sensorycznej, a także rozwijać zdolności plastyczne. Dodatkowo, kontakt najmłodszych wielbicieli tych sympatycznych zwierzaków zmotywuje ich do ruchu oraz pozytywnie wpłynie na ich kompetencje komunikacyjne czy społeczne.
Osoby dorosłe będą czerpać bardzo wiele przyjemności z samego obcowania z alpakami – ich karmienia, dotykania czy spacerowania u ich boku. Zwierzęta te pozwalają się uspokoić, rozluźnić oraz wyciszyć. Działa to w obie strony, ponieważ są to aktywności, które alpaki lubią.
Terapia alpakami – kto może pracować na farmie i prowadzić zajęcia?
Aby zajęcia w towarzystwie alpak były efektywne i – co najważniejsze – bezpieczne, musi być spełnionych kilka podstawowych zasad. O ile do pracy z pacjentami odpowiednia będzie każda alpaka, bez względu na wiek, płeć czy wartość genetyczną, o tyle zajęcia terapeutyczne nie mogą być prowadzone przez każdą osobę.
Alpakoterapia – kurs przydatny w rozpoczęciu kariery terapii
Alpakoterapia wymaga osób o odpowiednich kwalifikacjach, umiejętnościach oraz wiedzy. Muszą one wiedzieć nie tylko, co lubią alpaki i jak się nimi opiekować, ale również w jaki sposób prowadzić zajęcia, aby były efektywne dla zainteresowanych osób.
Aktualnie nie istnieją ograniczenia, które wykluczają jakąś grupę zawodową i terapię alpakami mogą prowadzić pracownicy różnych branż – np. nauczyciele, hodowcy, psychologowie czy lekarze. Bardzo przydatnym w tej kwestii jest Kurs Instruktora Alpakoterapii, którego ukończenie daje możliwość legalnego zatrudnienia jako prowadzący zajęcia:
- rekreacyjne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych,
- jako terapię wspomagającą inne formy leczenia osób z zaburzeniami oraz dysfunkcjami.
Wiedza zdobyta w trakcie kursu okaże się niezwykle przydatna dla osób, które chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku hodowcy alpak. Jest to coraz bardziej popularne i opłacalne zajęcie – zarówno w kontekście prowadzenia alpakoterapii, jak również modnej dziś agroturystyki.