Ile trwa kurs trenera personalnego? Kompleksowy poradnik

Zaktualizowano dnia 20 grudnia 2023

Aktualny trend dbania o własną sylwetkę to wynik haseł, jakie regularnie pojawiają się w mediach. „Zdrowie, siła, przebojowość” to jedne z najpopularniejszych, które wpłynęły na świadomość w zakresie dbania o własną sylwetkę będąc drogowskazami szczęśliwego życia dla wielu osób. Indywidualne zajęcia z trenerem personalnym to absolutny standard w przypadku tych, którzy chcą szybko zobaczyć efekty swoich wyrzeczeń i pracy. Duże zapotrzebowanie na tego typu usługi sprawia również, że coraz więcej zastanawia się jak zrobić i ile trwa kurs trenera personalnego. Sprawdź najważniejsze informacje!

Trener personalny – kurs coraz popularniejszy. Powody nie powinny dziwić

Herkulesi naszych czasów to nie osoby obdarzone niezwykłą siłą i muskulaturą zgodną z kanonem piękna. Swoich wzorów upatrujemy poniżej nieba. Są to ludzie ambitni, chcący przekazać swoją wiedzę i motywować swoich uczniów do ciężkiej pracy, która może przynieść upragniony efekt. Noszenie zakupów i wyrzucanie śmieci na polecenie żony przestało być jedyną formą fizycznej aktywności.

Uprawiamy różne sporty, a wolny czas coraz częściej spędzamy doskonaląc ciało i umysł z myślą o tym, by prowadzić zdrowy tryb życia oraz by czuć się swobodnie w swoim ciele. Nie zawsze jednak wiemy w jaki sposób to osiągnąć. Czerpiemy informacje z poradników, materiałów instruktażowych, które dostosowane są do ogólnej grupy docelowej. Sugestie te czasem mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Lekarzami ciała i jego niedoskonałości nie są słowa anonimowych krytyków, lecz specjaliści danej dziedziny. W tym przypadku dotyczy to zawodu trenera personalnego.

Trener personalny – z kim pracuje?

Coraz większą popularnością cieszą się zawodowi trenerzy zdrowia. Z ich usług korzystają nie tylko amatorzy sportów indywidualnych lub grupowych, ale również osoby, które chcą poprawić swoją wydolność i sylwetkę. Z ich bogatej oferty wiele dobrego dla organizmu mogą wynieść zarówno rekonwalescenci, jak i osoby o dłuższym sportowym stażu. Powodem tego jest rozległa wiedza trenerów z takich dziedzin jak: anatomia, dietetyka, psychologia. Spoczywa na nich duża odpowiedzialność, gdyż plan treningowo-rozwojowy dopasowany jest do każdego klienta.

Czy opłaca się zostać trenerem personalnym?

Wiemy już, że trenerzy personalni są łącznikiem pomiędzy tym, jak wyglądamy i czujemy się, a lustrzanym odbiciem, w którym dostrzegamy człowieka, jakim od bardzo dawna chcieliśmy się stać. Za decyzjami trenerskimi kryje się wielka mądrość, a ta niesie za sobą odpowiednią cenę. Poznajmy więc jej wartość. Zarobki początkującego trenera personalnego uzależnione są w głównej mierze od niego samego. Zaczynając od formy uprawianego zawodu – może prowadzić swoją działalność gospodarczą, pracować na etacie w klubach sportowych, fitness lub jako freelancer wynajmujący salę do zajęć.

ZAPISZ SIĘ NA KURS TRENERA PERSONALNEGO I ROZPOCZNIJ PRACĘ W TEJ PERSPEKTYWICZNEJ BRANŻY

Prowadząc swój biznes musimy liczyć się z kosztami utrzymania „zaplecza”, a także systematycznie odprowadzać podatki związane z zarządzaną działalnością. Zysk wypracowany jest własnymi rękoma, ale pomniejszony zostaje o urzędową pańszczyznę. Po udanie przepracowanym miesiącu możemy spodziewać się od 3 do kilkunastu tysięcy złotych netto. Dochód jest wprost proporcjonalny do poziomu zaangażowania się. Posiadając firmę na własność musimy samodzielnie zbudować grupę klientów, organizować zajęcia i poszukiwać skutecznych rozwiązań marketingowych.

Inaczej to wygląda w przypadku pracy na umowie lub zleceniu. Barki trenera personalnego nie są obciążane dodatkowymi obowiązkami. Nie zajmuje się rehabilitacją swoich mięśni czworobocznych i naramiennych. Priorytetem stają się klienci, których zazwyczaj pozyskuje pracodawca. Stawka godzinowa uwarunkowana jest od prestiżu klubu, w którym pracuje się oraz od doświadczenia trenera, posiadanych certyfikatów. Istotnym jest miejsce w jakim prowadzone są treningi i konsultacje. Niemniej jednak w każdym przypadku zarobki trenera personalnego są z pewnością mocnym argumentem przemawiającym za tym, że naprawdę warto rozpocząć pracę w zawodzie.

Czy można być trenerem bez studiów?

Czasy, w których trenerem personalnym mogą zostać jedynie absolwenci AWF lub po innych długoletnich studiach, minęły wraz z deregulacją zawodu trenera, która nastąpiła z wejściem w życie Ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. Dzięki temu drzwi do pracy w tym perspektywicznym zawodzie zostały otwarte dla wszystkich, którzy nie tylko codzienny trening traktują jak pewnego rodzaju rytuał, ale przede wszystkim czują w sobie potencjał do pracy z innymi ludźmi. Wymagania na stanowisko trenera personalnego mogą być jednak ustalane indywidualnie przez właścicieli klubów.

Do najczęstszych wymogów, jakie pojawiają się w ofertach pracy zaliczyć można:

  • doświadczenie,
  • ponadprzeciętną sprawność fizyczną,
  • atrakcyjny wygląd,
  • cechy pozwalające prowadzić zajęcia oraz realizować inne obowiązki (np. sprzedaż produktów) – m.in. komunikatywność, świetną organizację pracy, otwartość.

kurs na trenera personalnego

Ważny kurs na trenera

Choć z pewnością doświadczenie i posiadanie wielu cech pozwalających na efektywną pracę z innymi odgrywa w tym przypadku kluczową rolę, kluby fitness i ośrodki sportowe najchętniej współpracują z trenerami, którzy posiadają udokumentowane przygotowanie. Potwierdzeniem posiadania wiedzy oraz odpowiednich umiejętności od lat pozostaje niezmiennie Kurs Trenera Personalnego Online, który zdecydowanie winduje pozycję kandydata spośród wielu różnych CV.

Jak zrobić kurs trenera personalnego? Krok po kroku

Świetnie zdajemy sobie sprawę, że chcąc zapisać się na kurs z pewnością nie masz zbyt wiele czasu na to, aby dostosowywać swój zapełniony kalendarz do z góry ustalonych terminów zajęć stacjonarnych. Z tego powodu przygotowaliśmy kurs, który możesz zrealizować średnio w 7-8 dni (a nasi najaktywniejsi kursanci mogą zrobić to nawet w 2-3 dni) bez wychodzenia z domu. Wystarczy zapisać się na kurs, wypełnić formularz rejestracyjny i po zalogowaniu się na swoje indywidualne konto dokonać opłaty. Cała procedura nie zajmuje więcej niż 10 minut.

Nauka odbywa się na platformie e-learningowej, gdzie umieszczone są opracowane przez specjalistów materiały dydaktyczne. Wiedzę możesz zdobyć z filmów instruktażowych, przejrzystych prezentacji, a także załączników. Jeśli chcesz, możesz również wydrukować materiały i w ten sposób realizować program kursu. Podzielony jest on na dwie części. W ogólnej poznasz m.in.:

  • podstawy anatomii i biomechaniki człowieka,
  • fizjologię wysiłku fizycznego,
  • żywienie i dietetykę w sporcie.

Z kolei część specjalistyczna pozwala zdobyć przygotowanie z wiedzy dotyczącej stricte pracy trenera personalnego – zdobędziesz więc wiedzę m.in. z:

  • specyfikę pracy,
  • metody prowadzenia treningu dla różnych grup,
  • trening funkcjonalny,
  • profilaktykę kontuzji.

Czy egzamin na trenera personalnego jest trudny? – to zależy od Ciebie

Kursanci poznają powyższe aspekty w formie tematów, a po każdym z nich przystępują do testu cząstkowego. Po zaliczeniu wszystkich przystąpisz do egzaminu praktycznego, który ma formę filmu zaliczeniowego. Z dostępnej listy tematów wybierasz jego temat i przystępujesz do nagrania – ocenie podlega jedynie wartość merytoryczna. Film służy weryfikacji zdobytej wiedzy i poprawności jej przekazywania. To, czy egzamin będzie trudny, zależy więc od Twojego przygotowania i wybranego tematu.

Dokumentacja dla absolwenta i możliwości podjęcia pracy

Po zaliczeniu części praktycznej czeka na Ciebie ostatni sprawdzian wiedzy w postaci testu generalnego, który zawiera pytania z bazy testów cząstkowych. Jeśli nie zdobędziesz wymaganych 25 punktów, możesz bez żadnych dodatkowych opłat przystępować do testu. Jako absolwent otrzymasz dokumenty zgodne z wymogami MEiN oraz certyfikat w dwóch językach – polskim i angielskim, co z pewnością przyda się do potwierdzenia posiadanych kompetencji zagranicą. Ukończony kurs umożliwia podjęcie legalnej pracy m.in. w:

  • ośrodkach sportowych i rekreacyjnych,
  • klubach sportowych,
  • klubach komercyjnych,
  • związkach sportowych.

Trener personalny – kursy, które pozwolą Ci się rozwijać

Trening personalny to bardzo obszerna dziedzina, która nieustannie ewoluuje, a na rynku pojawia się nowy sprzęt, metody treningowe i przede wszystkim nowe potrzeby klientów. Aby wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy i znacznie poszerzyć swoje kompetencje, warto więc nieustannie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Szczególnie, że jest to bardzo proste dzięki bogatej ofercie PAKiS – posiadamy również inne kursy trenera personalnego :