Zaktualizowano dnia 24 kwietnia 2023
Naukę strzelania podejmują przede wszystkim osoby, które w swojej codziennej pracy mają prawo użyć broni palnej. Mowa przede wszystkim o służbach mundurowych czy żołnierzach, którzy oprócz pozwolenia na broń, muszą posiadać odpowiednie umiejętności. Na specjalne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora mogą również uczęszczać osoby uprawiające strzelectwo sportowe, które w ostatnim czasie na nowo cieszy się dużą popularnością. Na czym polega i kto zazwyczaj zapisuje się na tego typu zajęcia?
Nauka strzelania nie tylko dla służb i wojska – strzelectwo sportowe
Strzelectwo to obszerna dziedzina, która dotyczy wykorzystania broni palnej bądź pneumatycznej w różnych celach, m.in.:
- bojowych,
- myśliwskich,
- rekreacyjnych,
- sportowych.
Sportowa odmiana strzelectwa polega na współzawodnictwie w oddawaniu strzałów do ruchomych celów lub tarcz. Wiele osób może w pierwszej chwili nie dostrzec żadnego powiązania między strzelectwem a sportem, ponieważ nie kojarzy on się z ogólnie postrzeganym wysiłkiem fizycznym. Nic dziwnego, gdyż ta odmiana strzelania traktowana jest jako dyscyplina z pogranicza sportów umysłowych. Podobnie jak szachy czy brydż sportowy, wymaga nieco innych umiejętności niż w pozostałych dyscyplinach, jednak wynik sportowy również zależy od przygotowania psychofizycznego.
Rosnąca popularność strzelectwa sportowego
W naszym kraju funkcjonuje około 400 klubów, które są zrzeszone w polskim Związku Strzelectwa Sportowego. Z kolei pozwolenie na broń posiada ponad 250 tysięcy obywateli. Jak pokazują liczne badania i statystyki, strzelectwo sportowe jest jednym z najpopularniejszych powodów, dla którego poszczególne osoby starają się o legitymację posiadacza broni.
Co więcej, Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie, z którego wynika, że od roku szkolnego 2024/2025 uczniowie wszystkich szkół będą zdobywać umiejętności strzeleckie. Mowa w szczególności o placówkach, które na terenie swoich powiatów mają dostęp do strzelnic. Dzięki temu wielu uczniów może odkryć w sobie chęć dalszego treningu pod kątem sportowym.
Instruktor strzelectwa – praca z różnymi grupami
Zajęcia ze strzelectwa sportowego cieszą się dużą popularnością przede wszystkim wśród osób, które posiadają doświadczenie w obsłudze i korzystaniu z różnego rodzaju broni. Instruktor strzelectwa pracę podejmuje jednak nie tylko z miłośnikami militariów czy pracownikami służb, którzy odkryli w sobie chęć sportowej rywalizacji.
Strzelectwo sportowe jest postrzegane bardzo pozytywnie także przez kobiety, które również próbują swoich sił na strzelnicy. Dzięki specjalnej kategorii z podziałem na płeć, mogą rywalizować między sobą na różnego rodzaju zawodach i turniejach. Podobnie jak młodzicy do lat 15., juniorzy młodsi (16-17 lat) czy starsi adepci strzelectwa.
ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZACZNIJ PROWADZIĆ ZAJĘCIA DLA ASPIRUJĄCYCH STRZELCÓW
Rola instruktora strzelectwa sportowego
Proces treningów sportowych łączy ze sobą różne rodzaje przygotowania – taktyczne, psychiczne, techniczne, teoretyczne czy fizyczne. Nie inaczej jest w przypadku tej dyscypliny, w której dużą rolę odgrywa instruktor strzelectwa sportowego. Spoczywa na nim nie tylko duża odpowiedzialność związana z bezpieczeństwem na strzelnicy i obsługą broni przez niedoświadczonych. Odpowiada on także za odpowiednie przygotowanie fizyczne zawodnika, właściwą rozgrzewkę, postawę i technikę oddawania strzałów.
Kurs instruktora strzelectwa sportowego
Osoby, które posiadają duże doświadczenie na strzelnicy, z biegiem czasu mogą nie tylko podjąć tego typu aktywności w wymiarze sportowym. Często odkrywają w sobie chęć nauczania innych, a z uwagi na rosnącą popularność tej dyscypliny, może okazać się to świetnym pomysłem na prowadzenie własnej działalności.
Aby prowadzić zajęcia dla innych osób, należy posiadać odpowiednią wiedzę i uprawnienia. Pozwala zdobyć je Kurs Instruktora Strzelectwa Sportowego oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu. Absolwenci mają możliwość podjęcia zatrudnienia między innymi w związkach sportowych, ośrodkach sportu i rekreacji, ośrodkach kultury, klubach sportowych i rekreacyjnych, a także klubach komercyjnych.