Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć powszechny trend prowadzenia zdrowego trybu życia w postaci prawidłowego odżywiania i regularnego wysiłku fizycznego. Widać to szczególnie po frekwencji w lokalnych klubach i ośrodkach sportowych, do których na zajęcia uczęszczają już nie tylko profesjonalni sportowcy, ale również amatorzy chcący poprawić swoją sylwetkę. Ze względu na fakt, iż każdy z uczestników zajęć posiada zróżnicowane predyspozycje, wielu z nich decyduje się na indywidualny trening pod okiem wykwalifikowanego personelu. Rosnące zainteresowanie tego typu usługami sprawiło, że coraz więcej osób chce ukończyć kurs na trenera personalnego, aby móc legalnie pracować w jednym z klubów sportowych. Dzięki nauce online, jego realizacja jest przystępna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Zajęcia sportowe pod okiem specjalisty – kim jest trener personalny?
Trener personalny to pojęcie, które aktualnie kojarzyć się może z wieloma różnymi aktywnościami na polu zawodowym i czasami utożsamiany jest z rolą doradcą zawodowego czy trenera biznesu. W rozumieniu sportowym jest jednak osobą, która prowadzi usługi fitness w formie indywidualnego treningu. Dobrany program treningowy uwzględnia nie tylko stan zdrowia i staż sportowy klienta, ale wiele innych czynników, jak np. styl życia, predyspozycje fizyczne czy osobiste preferencje dotyczące zajęć sportowych.
Wykwalifikowany i doświadczony trener personalny, bazując na ambicjach i potrzebach klienta, tworzy i realizuje program treningowy przy jednoczesnym monitorowaniu jego postępów. Bardzo ważną rolą trenera jest nie tylko realizacja wyznaczonych celów, ale również odpowiednia motywacja do ćwiczeń swojego klienta.
Trener personalny w wielu dziedzinach sportu
Rynek usług w naszym kraju odnotowuje dynamiczny wzrost produktywności w wielu dziedzinach. Jednym z nich jest branża fitness, która każdego roku powiększa zakres swoich usług przyciągając kolejnych klientów.
Aktualnie oferują one m.in.:
- zajęcia choreograficzne przy muzyce (jak np. Zumba),
- ćwiczenia wzmacniające (takie jak np. ABT, body workout),
- zajęcia z obszaru body & mind (jak np. stretching czy joga),
- treningi siłowe i wydolnościowe.
Tego typu zajęcia mogą mieć zarówno formę zorganizowanych zajęć grupowych, jak również być realizowane przez trenerów personalnych. Według wielu różnych badań, klienci coraz częściej i chętniej decydują się na wykupienie indywidualnych treningów ze względu na większą efektywność treningów i znacznie szybciej zauważalne rezultaty.
Kurs na trenera personalnego online
Zanim jednak rozpocznie pracę z podopiecznym lub poprowadzi kurs, trener personalny sam musi wcześniej zdobyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności nie tylko z zakresu wysiłku sportowego i wszystkich najważniejszych aspektów czysto sportowych. Trener personalny powinien posiadać również kompetencje pozwalające na efektywną pracę i budowanie relacji z klientem.
W dobie rozwiniętej nauki za pośrednictwem Internetu, aspirujący trenerzy personalni mogą zrealizować kurs przygotowujący do pracy w zawodzie bez wychodzenia z domu. Polska Akademia Kultury i Sportu przez wprowadzenie do swojej oferty Kursu Trenera Personalnego Online pozwala zdobyć uprawnienia wykorzystując platformę dydaktyczną, do której kursanci mają nieograniczony dostęp. Pozwala to realizować kolejne tematy w dowolnym tempie i o wybranej porze.
Trener personalny – zawód z wieloma perspektywami
Nieustannie powiększająca się ilość klubów fitness oraz ośrodków sportowych, które posiadają w swojej ofercie również treningi indywidualne sprawia, że otoczenie rynkowe jest dla trenerów personalnych w Polsce bardzo sprzyjające. Trenerzy z dużą łatwością mogą znaleźć zatrudnienie na bardzo dobrych warunkach – zarówno pod względem również samego klubu i jego wyposażenia, jak i wynagrodzenia.
Na to, ile zarabia trener personalny wpływa wiele czynników, jak m.in. region, staż czy wielkość i renoma klubu, a także ukończone kursy trenera personalnego. Szacuje się jednak, że przeciętne wynagrodzenie waha się od 3700 do 6800 zł brutto.