Znane od pokoleń przysłowie „ruch to zdrowie” nie wzięło się znikąd. Rekreacja ruchowa i prozdrowotne walory różnego rodzaju aktywności fizycznej są nie tylko udowodnione naukowo, ale również potwierdzone przez wszystkich, którzy wdrożyli je do swojego życia. Aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, zajęcia powinny być dobrane i prowadzone z uwzględnieniem ich stanu zdrowia oraz predyspozycji. O to powinien zadbać instruktor rekreacji ruchowej, czyli wykwalifikowany specjalista prowadzący zajęcia dla różnych grup.
Teoretyczne aspekty rekreacji ruchowej
Rekreacja to bardzo ogólny termin, który posiada wiele znaczeń. Aktualnie używany jest w kontekście zespołu zachowań realizowanych w wolnym czasie oraz procesu wypoczynku (dotyczy np. usuwania skutków zmęczenia czy regeneracji sił). W literaturze można spotkać kilka podziałów rekreacji – np. bierną i czynną, a także twórczą kulturalno-rozrywkową czy ruchową.
Rekreacja ruchowa to część kultury fizycznej, która obejmuje ogół materialnych i niematerialnych wytworów w dziedzinie dbania zarówno o ciało, jak i fizyczne funkcjonowania człowieka. Dotyczy wszelkich form zachowań, w których dominują aktywności ingerujące ciało do wysiłku, jak np.:
- gimnastykę,
- ćwiczenia ruchowe i rytmiczne,
- zabawy i gry sportowe,
- aktywną turystykę.
Zapisz się na Kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej i zdobądź uprawnienia do prowadzenia zajęć
Dlaczego warto uprawiać sport rekreacyjny?
Rekreacja ruchowa nazywana jest również sportem rekreacyjnym, ponieważ dotyczy aktywności fizycznych w czasie wolnym, podejmowanych dla przyjemności i bezinteresownie. W przeciwieństwie do innych dyscyplin, tutaj nie liczy się wynik, lecz czerpanie radości z samego procesu.
Nie można jednak traktować rekreacji jako dyscypliny sportowej, ponieważ rekreacja ruchowa traktowana jest jako osiąganie pewnego rodzaju dobrostanu, a w sporcie główną rolę odgrywa rywalizacja i uzyskanie konkretnego wyniku, co nie występuje w przypadku rekreacji.
Zajęcia z zakresu rekreacji ruchowej mają wiele prozdrowotnych funkcji. Pozwalają m.in.:
- poprawić i utrzymać ogólną wydolność organizmu, sprawność i kondycję psychofizyczną,
- zrównoważyć bilans energetyczny w organizmie,
- zaspokoić podstawowe potrzeby ruchowe,
- osiągnąć przyjemność z wysiłku fizycznego.
Rekreacja ruchowa dla wszystkich – najważniejsze bezpieczeństwo
Z uwagi na wiele różnych metod i form prowadzenia zajęć, instruktor rekreacji ruchowej może dopasować aktywności do wszystkich grup. W przypadku dzieci świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju gry i zabawy (np. z wykorzystaniem piłek). Dla nastolatków i osób dorosłych prowadzący zajęcia może przygotować zestaw różnych ćwiczeń sprawnościowych.
Rekreacja ruchowa wskazana jest dla osób w każdym wieku, a o odpowiednią aktywność powinni zadbać również seniorzy. W tym przypadku nieoceniona jest pomoc instruktora, który dobierze ćwiczenia adekwatne do predyspozycji osoby starszej i stanu jej zdrowia. Zajęcia nie powinny obciążać stawów i kręgosłupa, a jedynie w niewielkim stopniu angażować poszczególne partie. Popularną formą rekreacji ruchowej dla seniorów jest szybki marsz, jazda na rowerze stacjonarnym czy taniec.
Kurs na Instruktora rekreacji ruchowej
Aby prowadzić tego typu zajęcia, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Dla osób, które chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową i mieć możliwość legalnego zatrudnienia w ośrodkach sportowych, kurs na instruktora oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu okaże się świetnym wyborem.
Kursanci w trakcie nauki poznają podstawowe informacje m.in. na temat:
- fizjologii wysiłku fizycznego,
- żywienia i dietetyki w sporcie,
- teorii rekreacji ruchowej,
- metodyki prowadzenia zajęć,
- psychologii w sporcie.
Kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej można zrealizować w formie online – bez wychodzenia z domu. Absolwent otrzymuje legitymację instruktorską, zaświadczenie MEN, a także certyfikat w języku polskim i angielskim, który potwierdza ukończenie kursu.