Zaktualizowano dnia 24 lipca 2023
Konie to jedne z tych zwierząt, które obok psów i kotów znalazły upodobanie szczególnie wśród dzieci. Jak się jednak okazuje mogą one pełnić nie tylko funkcje rekreacyjne, ale również być głównym elementem rehabilitacji różnych schorzeń. Hipoterapia jest efektywnym wsparciem m.in. przy włączaniu społecznym osób niepełnosprawnych. W jakich ćwiczeniach można wykorzystać potencjał koni?
Hipoterapia – terapia z koniem
Istnieje wiele form leczniczych, w których wykorzystuje się naturalne zasoby przyrody w leczeniu niepełnosprawności u najmłodszych pacjentów. Jedną z nich jest hipoterapia, czyli terapia z koniem, której zadaniem jest przywrócenie największej sprawności pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.
Hipoterapia jest formą psychoruchowej rehabilitacji, w której koń jest integralną częścią procesu terapeutycznego. Realizowana jest ona pod okiem wykwalifikowanego hipoterapeuty dobierającego zestaw ćwiczeń adekwatny do zaleceń lekarskich.
Hipoterapia dla dzieci niepełnosprawnych
Terapia z udziałem konia wykazuje pozytywne działanie w leczeniu wielu schorzeń. Hipoterapia jest świetną metodą gimnastyki leczniczej oparte ja neurofizjologii, dzięki czemu znajduje zastosowanie w kompleksowej rehabilitacji dzieci:
- z porażeniem mózgowym,
- z chorobą Perthesa,
- autystycznych,
- po amputacjach kończyn dolnych,
- chorych na stwardnienie rozsiane.
Hipoterapia – ćwiczenia podczas zajęć z dziećmi
Terapia może przybierać różne formy – może być to np.:
- terapia ruchem konia – pacjent poddawany jest jedynie ruchom konia podczas jazdy bez wykonywania ćwiczeń,
- fizjoterapia na koniu – poza ruchami konia wykonuje się gimnastykę leczniczą,
- terapia samym kontaktem z koniem – pacjent nie siedzi na koniu, lecz utrzymuje emocjonalny kontakt poprzez dotyk,
- forma psychopedagogicznej jazdy konnej – ma ona postać działań podejmowanych w celu poprawy kondycji intelektualnej.
Choć każdy z pacjentów jest inny i wymaga czasami indywidualnego podejścia, istnieje kilka popularnych ćwiczeń, jakie wykorzystywane są w trakcie hipoterapii:
- sięganie do ucha konia,
- sięganie do ogona,
- zrywanie liści,
- wyścigi zaprzęgów.
CHCESZ ZDOBYĆ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO INSTRUKTOR HIPOTERAPII? ZAPISZ SIĘ NA KURS
Dzięki tego typu aktywnościom dzieci ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową, orientację w stronach i schemacie ciała, rozluźniają i wzmacniają mięśnie grzbietu czy zmniejszają nadmierną lordozę lędźwiową.
Kurs Instruktora Hipoterapii
Ćwiczenia hipoterapeuta dobiera nie tylko na podstawie zaleceń lekarskich, ale przede wszystkim bazując na swoim doświadczeniu i wiedzy. Osoby, które planują rozpocząć swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku zdobywają niezbędne merytoryczne i praktyczne przygotowanie realizując Kurs Instruktora Hipoterapii oferowanego przez Polską Akademię Kultury i Sportu. Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie kursu.