Kurs instruktora gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia sportowe, których dzieci i młodzież nie powinni lekceważyć

Skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie, wystające łopatki, koślawość stóp i kolan to najczęstsze wady postawy, z którymi można spotkać się u dzieci. Nie leczone i nie korygowane mogą spowodować trwałe deformacje układu kostnego w późniejszym wieku, i co się z tym wiąże nieprawidłową postawę ciała. Dlatego tak ważne jest uczęszczanie z maluchami na bilanse wieku dziecięcego i dostosowywanie się do zaleceń lekarzy i fizjoterapeutów. Ci bowiem po dokładnym rozpoznaniu zalecą konkretne ćwiczenia gimnastyczne oraz zabiegi rehabilitacyjne pod okiem rehabilitantów i instruktorów gimnastyki korekcyjnej.

Ci ostatni nie zawsze mają wykształcenie medyczne (choć często jest to dodatkowy fakultet) ale każdy z nich posiada wysokie kwalifikacje, potwierdzone zaświadczeniem o odbytym kursie instruktora gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia, na które uczęszcza na kursie przyszły trener tej dyscypliny sportowej i terapeutycznej, dotyczą między innymi anatomii ciała człowieka, deformacji kostnych i mięśniowych, wad postawy i gimnastyki korekcyjnej oraz rodzajów ćwiczeń. Co ważne na takich zajęciach adepci uczą się także zabaw usprawniających najmłodsze dzieci, a także form współpracy z seniorami.
Po zakończeniu kursu i zaliczeniu egzaminu końcowego przyszli instruktorzy gimnastyki korekcyjnej mają możliwość otrzymania pracy zarówno w Polsce jak i za granicą, w ośrodkach rehabilitacyjnych, sportowych i rekreacyjnych, ale także w zakładach opieki zdrowotnej, sanatoriach i gabinetach fizjoterapii. Istnieje także możliwość założenia własnej działalności gospodarczej i prowadzenia prywatnych zajęć korekcyjnych oraz organizowania tego typu obozów, kierowanych zarówno do dzieci jak i młodzieży.

Jednym z zadań instruktora gimnastyki korekcyjnej jest uświadomienie małemu pacjentowi oraz jego rodzicom bądź opiekunom, jak ważne w codziennym życiu są ćwiczenia korygujące wady postawy i dlaczego należy wykonywać je dokładnie i regularnie. Muszą oni sobie bowiem zdawać sprawę, że wady postawy, które dziś im nie przeszkadzają, będą się z wiekiem pogłębiać, powodując w dorosłym życiu nie tylko dyskomfort fizyczny, w postaci na przykład bólu kręgosłupa czy kończyn, ale także dyskomfort psychiczny i emocjonalny. Nieprawidłowa postawa oraz nieelegancki wygląd z nią związany będzie powodował wstyd i wycofanie się z życia towarzyskiego, a w końcu i społecznego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę również z tego, że wady postawy mogą być jedną z przyczyn depresji i problemów emocjonalnych dorosłego człowieka.

Na zajęcia gimnastyki korekcyjnej mogą uczęszczać nie tylko dzieci i młodzież z wadami, ale także i te zdrowe. Podczas nich uczą się bowiem prawidłowego chodzenia, siadania, oraz wyrabiają w sobie nawyk utrzymywania odpowiedniej postawy. To bardzo ważne, bowiem zapobiega powstawaniu różnym defektom, a w późniejszym czasie pozwala wyrobić w sobie elegancję ale także pewność siebie i świadomość własnego ciała. Instruktorzy gimnastyki korekcyjnej podkreślają, że na zajęciach dzieci i młodzież uczą się również prawidłowego sposobu oddychania, który kształtuje mięśnie oddechowe, ale także pozwala się rozluźnić oraz zapewnia odpowiednie natlenienie organizmu.

W zależności od wady postawy (lub jej braku), instruktorzy gimnastyki korekcyjnej, dobierają odpowiednie dla młodego pacjenta ćwiczenia. Mogą one kształtować i wzmacniać siłę mięśni, odchudzać, korygować postawę ale także usprawniać koordynację ruchową.
Zarówno dzieci oraz młodzież, jak i ich opiekunowie powinni sobie jednak zdawać sprawę, że zajęcia z instruktorem gimnastyki korekcyjnej to tylko połowa sukcesu w osiąganiu celu. Ćwiczenia, których młodzi ludzie nauczą się pod bacznym okiem trenera, muszą także wykonywać w domu. Tylko wtedy terapia przyniesie oczekiwane efekty.